Επιβλητική νίκη επί του Άρη πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 88-66 εντός έδρας, για τη δεύτερη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Κορυφαίοι παίκτες για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ο Hands που πέτυχε 16 πόντους και ο Darko- Kelly που σημείωσε 11 πόντους και παράλληλα, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης που είχε 12 πόντους, ο Yannick Franke με ακόμα 12 πόντους και ο Tyler Polley με άλλους 12 πόντους. Ο Άρης όπως δήλωσε και ο προπονητής του, μετά τη λήξη του αγώνα, αιφνιδιάστηκε από την ένταση με την οποία έπαιξαν οι γηπεδούχοι και δεν μπόρεσε ποτέ να βρει απαντήσει και να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-15. Όταν το σκορ έγινε 11-15, οι γηπεδούχοι απάντησαν και μείωσαν σε 16-17. Ύστερα προσπέρασαν με 18-17, η ομάδα του Καστρίτη πέρασε ξανά μπροστά με 18-21 και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-21.

Το δεύτερο ανήκε στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λυκογιάννη βρήκε καλάθια, δημιούργησε ωραίες φάσεις και είχε τον πρώτο λόγο του αγώνα με σκορ 32-26. Μετά το τάιμ άουτ που ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι, η διαφορά όχι μόνο δεν μειώθηκε αλλά όσο περνούσε η ώρα το προβάδισμα αυξανόταν ξεπέρασε τους 10 πόντους, με τους  παίκτες του ΠΑΟΚ να παίζουν καλό μπάσκετ και να έχουν τη ψυχολογία και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-35.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους 14 πόντους (50-37) και ο Άρης πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 50-44. Οι παίκτες του Καστρίτη σημείωσαν ακόμα ένα καλάθι και το σκορ έγινε 50-46, με τον Λυκογιάννη να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα πέτυχε πόντους, αυξάνοντας το προβάδισμα ξανά στους οκτώ πόντους (54-46), και αμέσως μετά, ξανά στους 11 πόντους (57-46). Το προβάδισμα πλησίασε τους 20 πόντους. Τελικό σκορ τρίτης περιόδου: 69-50.

Όσο και να προσπαθούσε ο Άρης, πολλοί παίκτες του δεν βοήθησαν, ο ΠΑΟΚ δεν κινδύνευε. Το προβάδισμά του ξεπέρασε τελικά τους 20 πόντους και έγινε 73-52. Κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, ο Άρης Λυκογιάννης είπε στους αθλητές του να παίξουν άμυνα για ακόμα δέκα λεπτά και θα πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Στο μεταξύ ο Άρης μείωσε σε 73-57. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και το σκορ έγινε 76-60 και μετά 82-60. Ο αγώνας είχε πια κριθεί. Τελικό σκορ: 88-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 69-50, 88-66

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Y. Franke 12 (1), J. Riley 5 , Μαργαρίτης 12 (1), Σαλούστρος 3 (1), Renfro 5, Ζ. Darko – Kelly 11 (1), Τσιακμάς 1, J. Hands 16 (3), T. Polley 12 (2), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 6, Καμπερίδης 3 (1)

Άρης (Καστρίτης): N. Horchler 3 (1), C. Goodwin 13, J. Notae 6, Νετζήπογλου 6, J. Hagins 12 (2), I. Sanogo 8, Τολιόπουλος 10 (2), Σχίζας 6, Καββαδάς 2, Φίλλιος, Σιδηροηλίας, Σιδέρης