Νίκη με 97-53 επί της MZT Skopje πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο φιλικό αγώνα που διεξήχθη πριν από λίγη ώρα στο “PAOK Sports Arena”. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Franke με 18 πόντους (2 τρίποντα). Ο Darko – Kelly σημείωσε 11 πόντους (3 τρίποντα) και ο Polley πέτυχε 15 πόντους (1 τρίποντο). Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας ευστοχήσει σε 17 σουτ τριών πόντων.

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ επέβαλλε το ρυθμό και πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Το σκορ έγινε 23-18 και το δεκάλεπτο έληξε με 28-19.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο και ύστερα απο τη λήξη του ημιχρόνου έφυγαν για τα αποδυτήρια, προηγούμενοι με 53-31.

Στην τρίτη περίοδο πίεσαν κι άλλο στην άμυνα και σε συνδυασμό με τον ήδη καλό ρυθμό που είχαν βρει στην επίθεση, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 71-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πολλά περιθώρια και το ματς έληξε με 44 πόντους υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-31, 71-42, 97-53

ΠΑΟΚ mateco: Franke 18 (2) , Darko-Kelly 11 (3), Riley 16 (4), Τσιακμάς 12 (2), Hands 7 (1) , Μαργαρίτης 2, Polley 15 (1), Σλαφτσάκης 3 (1), Χρηστίδης 3, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 8 (2), Σαλούστρος, Renfro 2.

MZT Skopje: Krstevski 9 (1), Maxwell 8 (1), Micovic 2, Caffey 7, Robev, Magdevski 8, Stojkovski, Ivey, D.Stojanovski 8 (1), V.Stojanovski 6, Pandev 2, Velickovski 3 (1)