Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, με συνέπεια να κάνει ένα πολύ άνετο διπλό στο κλειστό της Πυλαίας (77-97), να ξεπεράσει με τον καλύτερο τρόπο την απώλεια του ευρωπαϊκού τροπαίου, να κάνει το 2-0 στην σειρά και να βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκριση του στους Τελικούς του Πρωταθλήματος. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Σλούκας με 24 πόντους, πέντε ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ σε πολύ καλή ημέρα βρέθηκαν και οι Fall (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Βεζένκοβ (17 πόντοι, τέσσερις ασίστ). Στην αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Riley και Franke με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Oι δύο ομάδες ήταν σεληνιασμένες στο πρώτο διάστημα του αγώνα, κάτι που αποτυπωνόταν από το γεγονός ότι το σκορ ήταν ισόπαλο (8-8). Το σκηνικό παρέμενε ίδιο και στην συνέχεια (16-16), ενώ οι Πειραιώτες ευτύχησαν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-24). Το σύνολο του Μπαρτζώκα άρχισε να πατά το πόδι στο γκάζι και για αρχή πήρε προβάδισμα έξι πόντων (24-30), ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +11 (29-40). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν ακάθεκτοι στον πολύ υψηλό ρυθμό τους και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με την ασφαλή απόσταση των 15 πόντων (41-56).

Οι Θεσσαλονικείς προσπαθήσαν να αντιδράσουν και πλησίασαν στους 10 (47-57), εντούτοις οι νταμπλούχοι Ελλάδος απάντησαν με ένα πολύ γρήγορο 0-7, χάρις στο οποίο αποκατέστησαν το +17 (47-64). Μάλιστα ο Ολυμπιακός δεν περιορίστηκε εκεί κι έφτασε ακόμη και στο +24 (51-75), ενώ πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 18 πόντων (61-79). Παρά το γεγονός ότι όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί τo συγκρότημα του Τακιανού δεν πέταξε λευκή πετσέτα μπήκε έστω και “δειλά” στην εξίσωση του αγώνα, πλησιάζοντας στους 12 (67-79). Βέβαια οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν ποτέ, είχαν διαφορά 19 πόντων στα 2:30 λεπτά πριμ την λήξη (69-88) και καθάρισαν με άνεση την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97