Για την 15η αγωνιστική της Basket League, το Περιστέρι κέρδισε τον Απόλλωνα Πάτρας 75-69 και έκανε σημαντικό βήμα καθιέρωσης στην 4αδα του πρωταθλήματος. Στο 9-6 και στην 4η θέση το Περιστέρι στο 3-12 κα και στην 10η θέση ο Απόλλωνας Πατρών. 7η συνεχόμενη ήττα για τους Πατρινούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Περιστέρι να είναι καλύτερο και να προηγείται 11 – 7 και 17 -13 με τον Bilan να έχει ήδη 6 πόντους. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και προηγήθηκε 19 -23  με ένα σερί 2-10. Η περίοδο έκλεισε με ένα εντυπωσιακό κλέψιμο και καλάθι από τον Lee Davis πού τελείωσε την περίοδο με 16 πόντους (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές) και τον Απόλλωνα να προηγείται 19-25.

Η 2η περίοδος άρχισε με τον Sila να καρφώνει και να ανεβάζει την διαφορά στο +8 (19-27). Το Περιστέρι αντέδρασε και  με ένα σερί 15-0 πέρασε μπροστά στο σκορ 34 -27. Ο Απόλλωνας με καλάθι του Davis μείωσε στους 34 -30. Η περίοδος τελείωσε 41-39 υπέρ του Περιστερίου.

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι πήρε διαφορά 9 πόντων (49-40,54-45) ενώ η μέγιστη διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (64-51) με την περίοδο να κλείνει στο 64-53 υπέρ της ομάδας των Δυτικών Προαστίων.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με 4 πόντους από τον Απόλλωνα διαμορφώνοντας το σκορ 64-57 κάτι που επέφερε το time out από το Περιστέρι. Μετά το time out των γηπεδούχων, o Απόλλωνας μείωσε στους 4 (66-62). Το Περιστέρι γρήγορα με ένα σερί 8-0 έφερε ξανά την διαφορά στους 7 (69-62 και 71-64). Από εκεί και πέρα o Απόλλωνας  μείωσε 73-69, 41:07 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Με 2 εύστοχες βολές από τον Francisco το Περιστέρι αύξησε τη διαφορά στο 75-69 ενώ χαμένες επιθέσεις και από τις 2 ομάδες δεν άλλαξαν κάτι στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Miro  Bilan με 16 πόντους, 15 rebounds και 3 assists.

Για τον Απόλλωνα Περιστερίου πρώτος σκόρερ ήταν ο Lee Davis με 20 πόντους (16 από αυτούς στην 1η περίοδο), 5 rebound και 5 assists.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Λόρτος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική το Περιστέρι θα παίξει στην Καρδίτσα (11/2 στις 17:00), ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί τον Άρη στην Πάτρα (12/2 στις 19:15).