Έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τους Marcus Denmon και Sakur Juiston, το Περιστέρι πέτυχε την τρίτη -δεύτερη συνεχόμενη- νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας της Καρδίτσας με 102-77 εντός έδρας. Ο πρώην σούτινγκ γκαρντ του Παναθηναϊκού και του Ερυθρού Αστέρα, Denmon, ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 29 πόντους ( με 7 τρίποντα), ενώ ο Αμερικανός σέντερ σημείωσε 21 πόντους. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησε να αντιδράσει στα μέσα της τρίτης περιόδου, η διαφορά ως τότε είχε πλησιάσει ακόμα και τους 23 πόντους υπέρ του Περιστερίου, χάρη σε πόντους του Sayeed Pridgett, του κορυφαίου παίκτη των φιλοξενούμενων.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 9-4, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 9-9. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πήραν το προβάδισμα και αύξησαν γρήγορα τη διαφορά. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 23-12.

Ο Marcus Denmon ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγωνιστικού χώρου, και στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε τους γηπεδούχους σημαντικά. Η άμυνα του Περιστερίου οδήγησε την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου σε λάθη. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους είκοσι τρεις πόντους (48-25). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-30.

Η Καρδίτσα στην τρίτη περίοδο εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με καλάθια του Pridgett έφερε τη διαφορά στου δέκα τρεις πόντους (67-54). εριόδου: 72-54.

Το Περιστέρι δεν κινδύνεψε περισσότερο και στην τέταρτη περίοδο ανέβασε το προβάδισμα στους είκοσι πόντους. Τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.  Τελικό σκορ: 102-77

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77

Περιστέρι (Σπανούλης): Bilan 11, Radanov 2, Πουλιανίτης 2, Denmon 29 (7), Davis 10, Juiston 21, Fransisco 4 (1), Φύτρος, Μωραϊτης 10 (2), Αγραβάνης 13, Ζουγρής, Σταυρακόπουλος

ΑΣ Καρδίτσας (Αγγέλου): Boeheim 4, Pridgett 25 (5), Batemon 19 (2), Αγραβάνης 7 (1), Γόντικας 6, Αθηναίου, Καρράς 2, Καλαϊτζάκης, Delaurier 8 (1), Τσούκας, Gabrovsek 6, Πεφάνης