Το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 91-73 και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά «Νίκος Φασούρας» που διοργανώνεται στην ομώνυμη πόλη των δυτικών προαστίων. Αύριο (18/9) στις 17:30 θα αντιμετωπίσει την Cluj -Napoca, η οποία πριν από λίγη ώρα νίκησε την ΑΕΚ. Πρωταγωνιστής ήταν o Sylvain Francisco που πέτυχε 24 πόντους έχοντας 4/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα, μοίρασε 1 ασίστ και πήρε 3 ριμπάουντ.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε το προβάδισμα, με τη διαφορά στο σκορ να είναι συνήθως μικρή υπέρ των γηπεδούχων, φτάνοντας μέχρι και τους 5 πόντους, 23-18. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και έκλεισε το ημίχρονο με 23-23.

Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για λίγο με 27-29, όμως έχασε το προβάδισμα και έμεινε πίσω στο σκορ. Το σκορ έγινε 37-31 και αργότερα 40-34. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη απάντησε και το ημίχρονο έληξε 43-43.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά, διεύρυναν την διαφορά (64-52), χτίζοντας σιγά σιγά πάνω της. Το τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε με 64-54.

Στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι έχτισε πάνω στον ρυθμό που είχε βρει στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ έγινε 81-68 και αργότερα έφτασε τους είκοσι πόντους (91-70).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-43, 69-59, 91-73

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Τζούστον 6 (9 ριμπ.), Bilan 7 (3 ριμπ., 2 ασίστ), Francisco 24 (4/4 διπ., 4/6 τριπ., 3 ριμπ., 1 ασίστ), Μωραΐτης 15 (3/7 τριπ.), Radanov 1, Πουλιανίτης 4, Denmon 7 (1/6 τριπ.), Κασελάκης 5 (1/2 τριπ.), Davis 17 (2/2 τριπ., 6 ριμπ., 1 ασίστ), Γκιουζέλης 3 (1/1 τριπ.), Ζούγρης 2, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Franke 3 (1/5 τριπ.), Darko-Kelly7 (1/4 τριπ.), Riley 5 (1/1 τριπ.), Τσιακμάς 3 (1/1 τριπ.), Hands 22 (2/3 τριπ.), Μαργαρίτης 3, Polley 13 (3/4 τριπ.), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 2, Renfro 12.