Έπειτα από τη νίκη επί του Λαυρίου, ο Προμηθέας επικράτησε και του Ιωνικού αυτή τη φορά με 97-84 για τη δεύτερη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Joe Young που πέτυχε 34 πόντους, ενώ οι Antony Cowan και Kulboka είχαν από 16 πόντους και 14 πόντους αντίστοιχα. Ακόμα, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης σημείωσε 15 πόντους. Η ομάδα του Κώστα Μέξα ξέμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι ο κορυφαίος παίκτης της, πετυχαίνοντας 21 πόντους. Παράλληλα, ο Νίκος Αρσενόπουλος σκόραρε 19 πόντους, ο Hawkins ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 13 πόντους και ο Lacy είχε 10 πόντους.

1η περίοδος:

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με καλάθια των Μάντζαρη και Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε με 2-6.Ύστερα από δύο διαδοχικές άστοχες προσπάθειες του πλέι μέικερ των φιλοξενούμενων, ο Kulboka έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με 7-6. Ο Μάντζαρης και ο Hawkins έκαναν το 7-10 και ύστερα το σκορ έγινε 7-12, με τον Μάκη Γιατρά να καλεί τάιμ άουτ.  Ο Hawkins έκανε το 9-14. Ο Κακλαμανάκης και ο Cawan ισοφάρισαν σε 14-14, ο οποίος σκόραρε και για το 17-16. Τρίποντο ο Μαυροκεφαλίδης και 17-19. Ο Hawkins και Simmons έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων 17-23. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 19-23.

• Σχόλιο: Η ομάδα της Νίκαιας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

2η περίοδος:

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Lawton αύξησε τη διαφορά στους εννέα πόντους 19-28 και ο Προμηθέας μείωσε σε 23-28. O Young έκανε το 25-28 και ο Lacy πέτυχε δύο βολές, 25-30. O Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων 27-33 και ο Young απάντησε αμέσως, 30-33. Δύο βολές από τον 38χρονο Έλληνα σέντερ, 30-35. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης μείωσε στους 3 πόντους, 32-35. Ο Ιωνικός έχασε ευκαιρίες στην επίθεση και ο Young ισοφάρισε σε 35-35. Ο Τσαϊρέλης νίκησε τον Μάντζαρη και ο Προμηθέας προηγήθηκε με 37-35. Ο Lacy πέτυχε τρίποντο για το 37-38. Ακολούθησε ένα εύστοχα σουτ τριών πόντων και ένα καλάθι δύο πόντων από τον Cowan για να ανατραπεί το προβάδισμα σε 42-38. Ένα τρίποντο από τον Γκίκα 45-38, μία εύστοχη βολή από τον Lacy κι ύστερα καλάθι από τον Μαυροκεφαλίδη που μείωσε σε 45-41 και ο Γκίκας απάντησε πάλι με τρίποντο 48-41. Ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε μία βολή και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 49-41.

• Σχόλιο : Παρότι ο Προμηθέας ανέτρεψε το προβάδισμα και προηγήθηκε, η εικόνα του Ιωνικού στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης δεν ήταν κακή, δεδομένου ότι ήταν μόλις το πρώτο παιχνίδι με προπονητή τον Κώστα Μέξα στον πάγκο του. Όμως, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε πολύ καλά τη σεζόν, μετρώντας μία νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα και μία νίκη στο EuroCup, και δίκαια ήταν το φαβορί της αναμέτρησης.

3η περίοδος:

Ξεκινώντας την τρίτη περίοδο, ο Joe Young αύξησε τη διαφορά στους δέκα πόντους 51-41 και ο Μάντζαρης μείωσε στους οκτώ πόντους 51-43. Ο Hawkins πέτυχε τρεις πόντους 51-46 και ο Young έβαλε ακόμα ένα καλάθι 53-46. Τρίποντο του Μάντζαρη και 53-49. Δύο εύστοχες βολές του Lacy και ο Ιωνικός πλησίασε στους δύο πόντους (53-51). Με δύο πόντους και με μία βολή ο Κulboka έκανε το 56-51. Η ομάδα του Κώστα Μέξα χρέωσε με μία τεχνική ποινή και ο Young που κέρδισε και φάουλ, σημείωσε τρεις βολές, 59-51. Ο Αμερικανός έκανε το 62-51 και ο Αρσενόπουλος σκόραρε για τρίτη φορά στην αναμέτρηση 62-53. Ο Kulboka διεύρυνε το προβάδισμα στους 11 πόντους (64-53). Δύο βολές του Μαυροκεφαλίδη και δύο πόντοι του Κακλαμανάκη για το 66-55. Με έναν πόντο του Μάντζαρη και με ένα σουτ δύο πόντων του Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός έριξε τη διαφορά στους οκτώ πόντους 66-58. Δύο βολές του Κακλαμανάκη και 70-58.  Τρίτο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη 70-61 και τρίποντο των γηπεδούχων από τον Young και το δεκάλεπτο διαμορφώθηκε με σκορ 73-61.

4η περίοδος:

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Young θα πετύχει άλλες δύο βολές. ο Lacy έχασε ευκαιρίες αλλά μείωσε σε 75-63 και ο Κακλαμανάκης έκανε το 77-63, o Young ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το 79-63 και ξανά ο Κακλαμανάκης για το 81-63. Καλάθι από τον Αρσενόπουλο (81-65) και η απάντηση με τρίποντο του Kulbolka (84-65). Δύο πόντοι του Hawkins και ένα τρίποντο από τον Αρσενόπουλο για το 85-71. O Cowan πέτυχε τρίποντο (88-71) και οι Hawkins και Αρσενόπουλος μείωσαν στους δέκα τρεις πόντους 88-75. Καλάθι από τον Μουράτο 90-75, καλάθι και από τον Αρσενόπουλο 90-77. Πάλι ο Young, για το 92-77 ,και δύο βολές από τον Lawton για τους φιλοξενούμενους, 92-79. Τρίποντο από τον Αρσενόπουλο, 94-82. Ο Κακλαμανάκης σκόραρε με βολές για το 95-82. Ο Kapelan μείωσε στους 11 πόντους, 95-84 και ο Κακλαμανάκης έγραψε το τελικό 97-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-71, 97-84

Προμηθέας ( Μάκης Γιατράς): A. Cowan 16 (3), J. Young 34 (3), Κακλαμανάκης 15, Simpson, Kulboka 14 (1), Conditt, Πλώτας, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 6, Γκίκας 8 (2), Τανούλης

Ιωνικός (Μέξας): Kapelan 2, Αρσενόπουλος 19 (3), Μαυροκεφαλίδης 21 (3), Μάντζαρης 10 (1), Hawkins 13 (1), Simmons 5 (1), Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Lacy 10 (1), Lawton 4