Παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας κέρδιζε με 19  πόντους στην 3η περίοδο 59-40, στην 4η περίοδο είδε τον Κολοσσό να επιστρέφει 71-72 αλλά τελικά να παίρνει τη νίκη η ομάδα της Πάτρας 80-76. Στο 8-6 και οι 2 ομάδες αλλά με τον Προμηθέα να έχει τη διαφορά υπέρ των 2 ομάδων λόγω της νίκης σήμερα με 4 πόντους. 4η συνεχόμενη νίκη για τον Προμηθέα.

O Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι προηγούμενος 7-2 ενώ ο George Conditt Iv έκανε τάπα στον Coffey ύστερα από δεξί lay up του τελευταίου.  Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να προηγείται 11-12 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στη 2η περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι 20-20 και από εκεί και πέρα ο Προμηθέας δεν κοίταξε πίσω του και έτρεξε ένα επί μέρους σερί 12-0 διαμορφώνοντας το σκορ στο 32-20 ενώ η διαφορά συνεχώς ανέβαινε φτάνοντας και τους 14 πόντους (40-26) με το τελικό σκορ της περιόδου να είναι το 46-32.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τον Προμηθέα να κρατάει σταθερά τη διαφορά στους 14 πόντους και τον Κολοσσό να προσπαθεί να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό μειώνοντας τελικά σε 60-49 στο τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο ο Κολοσσός μείωσε τη διαφορά φτάνοντας μέχρι και το -3 (66-63) με την ομάδα της Ρόδου να έχει ήδη 13 πόντους στα μισά της περιόδου. Με καλάθι του Dixon η  διαφορά έφτασε στο -1 (66-65) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Μετά από το timeout του Προμηθέα είχαμε 2 τρίποντα  από Προμηθέα και Κολοσσό με το σκορ να διαμορφώνεται στο σκορ 69-68 03:52 πριν το τέλος.  Με 2 βολές του Conditt το σκορ διαμορφώθηκε στο 71-68. Με 2 εύστοχες βολές του Nixon ο Κολοσσός Ρόδου βρέθηκε στο +1 (71-72) μετά το 11-12 της 1ης περιόδου. Ο Προμηθέας με 1 καλάθι  του Cowan και 1 καλάθι του Conditt προηγήθηκε 76-72 00:50 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Μετά από το timeout του Κολοσσού και το καλάθι του Coffey το σκορ έγινε 76-74 ύστερα από  καλάθι του Coffey.  Ο Conditt έβαλε το καλάθι και διαμόρφωσε το σκορ στο 78-74 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην επόμενη φάση ο Coffey  κέρδισε foul και με 2 εύστοχες βολές έκανε το 78-76. Με 2 βολές του Kulboka το  σκορ  διαμορφώθηκε στο 80-76.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Joe Thomasson με 24 πόντους (10-17 σουτ), 4 rebounds και 2 asists   ενώ για τον Κολοσσό Ρόδου πρώτος σκόρερ ήταν ο James Young με 18 πόντους (4-7 σουτ) και 8 rebounds.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Μάνος – Μάλαμας.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Προμηθέας φιλοξενεί την Καρδίτσα, ενώ ο Κολοσσός επιστρέφει στο γήπεδό του για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.