Ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και κάνοντας συντήρηση στο δεύτερο μέρος κατάφερε να συντρίψει τον Απόλλωνα (106-68) στο τοπικό ντέρμπι της Πάτρας. Ουσιαστικά οι “πορτοκαλί” επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα και ανέβηκαν στο 5-2, την στιγμή που οι “μελανόλευκοι” γνώρισαν την έκτη σερί τους ήττα κι υποχώρησαν στο 1-6, περιμένοντας την μεταγραφική τους ενίσχυση. Από την πλευρά των νικητών έκανε την διαφορά ο Hale με 25 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψαν ο Brown με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Washington με 20 πόντους.

Oι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση και όπλο το μακρινό τους σουτ εκκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και πήραν πλεονέκτημα έξι πόντων (13-7), όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Chad Brown (οκτώ πόντοι) έβγαλαν άμεσα σφυγμό (15-13). Οι “μελανόλευκοι” βρήκαν και δεύτερο επιθετικό πόλο στο πρόσωπο του Βασίλη Μουράτου (10 πόντοι), με αποτέλεσμα να προσπεράσουν (19-22), αλλά οι “πορτοκαλί” απάντησαν με ένα σερί 6-0 για το 25-22 και τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας “βραχεία κεφαλή” (28-27).

Ο Hunter Hale συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη περίοδο και με δικούς του διαδοχικούς πόντους το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου έφτασε στο +4 (38-34), ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν αέρα 12 πόντων (49-37). O καταιγισμός έξω από την γραμμή των 6,75μ συνεχίστηκε για τον Προμηθέα, ο οποίος οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +17 (61-44), που του έδινε ξεκάθαρη παράσταση νίκης.

Οι “πορτοκαλί” μπορεί να κατέβασαν ταχύτητα στο μπροστά μέρος του παρκέ, εντούτοις ανέβασαν την έντασή τους στα μετόπισθεν και με αυτόν τον τρόπο διεύρυναν την απόστασή τους από τον αντίπαλό τους στους 20 πόντους (66-46). Παρά το γεγονός ότι τα πάντα είχαν κριθεί, η αρμάδα του Παπαθεοδώρου συνέχισε ακάθεκτη και πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 27 πόντων (82-55), ενώ λίγο αργότερα πήρε διαφορά ακόμη και 37 πόντων (92-55). Ο Προμηθέας δεν περιορίστηκε εκεί και ανέβασε και προηγήθηκε ακόμη και με 40 πόντους (103-63), με τον Απόλλωνα να περιορίζει στο τέλος ελαφρώς την έκταση της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68