Ο Προμηθέας προσπάθησε, άντεξε όσο μπορούσε, όμως ηττήθηκε με 78-85 από την Maccabi Tel Aviv, στο φιλικό παιχνίδι που έγινε στην έδρα της πατρινής ομάδας, στο “Δημήτριος Τόφαλος.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα οι διακυμάνσεις του σκορ ήταν μικρές και είτε ο Προμηθέας, είτε οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν το προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος έληξε με 20-21.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, αλλά, η ομάδα του Oded Kattash βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 25-34. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και το ημίχρονο έκλεισε με 32-36.

Η Maccabi επιχείρησε ξανά να αυξήσει τη διαφορά, η οποία έφτασε τους εννέα πόντους και το σκορ έγινε 32-41. Αμέσως μετά η ελληνική ομάδα αντέδρασε, σημείωσε πόντους, η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-55.

Στην τέταρτη περίοδο, παρότι η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατήρησε τη διαφορά χαμηλά, η Maccabi πέτυχε καλάθια και ξέφυγε στο σκορ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν και έκαναν το 74-78. Έπειτα το σκορ έγινε 74-81 και 76-83 και η αναμέτρηση είχε πλέον κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 32-36, 55-55, 78-85