Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός σε τρεις ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις, επικρατώντας αυτή τη φορά του Προμηθέα Πατρών με 72-81. Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Shaquielle Mckissic πετυχαίνοντας 21 πόντους, ευστοχώντας σε δύο τρίποντα.

Το πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ανταγωνιστικός και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ. Είτε οι μεν είτε οι δε περνούσαν μπροστά με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 19-17.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος. Καμία ομάδα δεν έπαιρνε μια σημαντική διαφορά. Ο Προμηθέας τελικά έκλεισε το ημίχρονο, νικώντας με 36-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό στην επίθεσή του και προηγήθηκε με 41-43. Η διαφορά παρέμεινε υπέρ των φιλοξενούμενων είτε με τρεις πόντους (50-53) και είτε με τέσσερις πόντους (51-55). Η τρίτη περίοδος έληξε με 51-58.

Οι “ερυθρόλευκοι” αύξησαν και άλλο τη διαφορά, με 56-66 και έπειτα με 56-70. Και διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Στις 20/9 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα αντιμετώπιζε σε φιλικό αγώνα τη Maccabi Tel Aviv, αλλά εξαιτίας των απουσιών του Κώστα Σλούκα, Thomas Walkup, Alec Peters και Moustapha Fall (στο Eurobasket) ο αγώνας δεν θα πραγματοποιηθεί.

Τα Δεκάλεπτα: 19-17, 36-30, 51-58, 72-81

Προμηθέας Π. (Γιατράς): Simpson 11, Cowan 8, Τσαϊρέλης 7, Young7, Κακλαμανάκης 8, Γκίκας 5, Hellems 2, Kulboka 22, Μουράτος 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 11(1), Λούντζης 6, Peters 10(1), Bolomboy 6, Μπλακ 15, McKissic 21(2), Canaan 7(1), Πάπας 5(1), Κολοβέρος, Τσάμης.