Το basketblog.gr σας παρουσιάζει αναλυτικά τα αγωνιστικά πεπραγμένα των Ελλήνων νεαρών παικτών στο σημερινό παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα τον Ιωνικό 102-70 με τον Dejan Randonjic να ρίχνει στο παρκέ τους Έλληνες νεαρούς παίκτες.

3.55 πριν το τέλος του παιχνιδιού και ο Παναθηναϊκός είναι στο παρκέ με τον   Γιώργο και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, Νεοκλή Αβδάλα, Αλέξανδρο Σαμουντούροφ και Νίκο Χουγκάζ σε μια 100% ελληνική και νεανική πεντάδα.

Αναλυτικά τα αγωνιστικά πεπραγμένα των Ελλήνων νεαρών παικτών:

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης: Έπαιξε 24:22 λεπτά και είχε 11 πόντους με 4-10 σουτ (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές), 5 rebounds, 4 assists, 1 λάθος, 1 κλέψιμο, 1 τάπα, 3 fouls, 4 foul κερδισμένα, 13 στο ranking. Επίσης είχε και αυτούς τους πόντους.

Αλέξανδρος Σαμοντούροβ: Έπαιξε 22:37 λεπτά και είχε 5 πόντους με 2-3 σουτ (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 4 rebounds, 1 assists, 2 κλεψίματα, 1 τάπα, 9 στο ranking.

Ο 18χρονος φόργουορντ μπήκε στο παρκέ ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα με τον Ιωνικό και λίγο αργότερα σκόραρε από κοντά, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ.

Γιώργος Καλαϊτζάκης: Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης σε 21:02 λεπτά συμμετοχής είχε 11 πόντους με 2-3 σουτ (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), 1 rebounds, 2 assists, 1 λάθος 4 foul, 5 κερδισμένα foul και +19 στο ranking.

Νεοκλής Αβδάλας: Ο Νεοκλής Αβδάλας μπήκε στην 2η περίοδο και σε 12;36 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους με 1-3 σουτ (1/3 δίποντα, 3-6 βολές), 2 assists, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 κερδισμένα foul και -10 στο ranking.

Νίκος Χουγκάζ: Σε 12:41 λεπτά συμμετοχής είχε 7 πόντους με 3-7 σουτ (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 2 rebounds, 1 assist, 1 λάθος, 4 λάθη και -11 στο ranking.