Η ΑΕΚ χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (26-12) και την εξαιρετική εμφάνιση του Quino Colom έκαμψε την αντίσταση του Ιωνικού κι ανέβηκε στο 8-9 και προσωρινά στην 4η θέση. Από την άλλη οι Νικαιώτες που παρατάχθηκαν μόλις με 9 παίκτες εκ των οποίων έπαιξαν οι οκτώ, γνώρισαν την όγδοοη σερί ήττα τους, υποχώρησαν στο 3-13 και το εγχείρημα της παραμονής τους στην κατηγορία φαντάζει δύσκολο.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Quino Colom με 24 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Hammer με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους διασώθηκε ο μοναδικός τους ξένος που αγωνίστηκε δηλαδή ο Mustafa με 19 πόντους με τον Αθηναίου να ακολουθεί με 14 πόντους και 5 ασίστ.

Mε το δίδυμο Colom – Κουζέλογλου να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ η ‘Ενωση ξέφυγε με 10 πόντους (16-6). Ο Ιωνικός ανέκαμψε και πλησίασε στους τρεις (18-15). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 8-0 για το 26-15, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το buzzer – beater του Χατζηκυριάκου (26-18).

Οι Κιτρινόμαυροι εξακολουθούσαν να κρατούν σε απόσταση τον Ιωνικό (38-27), εξαιτίας της πολύ καλής επιθετικής της λειτουργίας. To σύνολο του Δέδα ανέβασε κι άλλο στροφές, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί με 15 πόντους (47-32). Οι Νικαιώτες δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 0-7 πήγαν στην ανάπαυλα με την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (47-39).

Οι Νικαιώτες πλησίασαν περαιτέρω (47-41), αλλά ένα 10-0 των γηπεδούχων εκτόξευσε την διαφορά στους 16 (57-41), με συνέπεια το ελλιπές σύνολο του Segura να έρχεται δε δυσμενή θέση. Ο Ιωνικός παρέδωσε τα όπλα κι η ΑΕΚ έφτασε στο +24 (73-49), κλειδώνοντας το ματς από την τρίτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 28 (79-51), όμως στο τέλος κατέβασαν ταχύτητα και έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 73-51, 92-75