Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 6′ με το προβάδισμα ανάμεσα στις 2 ομάδες ν’ αλλάζει συνεχώς για το 9-8 του Λαυρίου για ν’ ακολουθήσει σερί 7-0 της ομάδας της Λαυρεωτικής και το σκορ να γίνει 16-8 με καλάθια του Κακλαμάνη, του Βεργίνη και σουτ 3 πόντων του Μέιερ. Στη συνέχεια είχαμε σερί 5-0 από τον ΓΣΛ με καλάθι και φάουλ του Σάφτεναρ,1 βολή κι ένα lay up του Νώντα Παπαντωνίου για να κλείσει η πρώτη περίοδο στο 19-14 με τρίποντο του Κουζέλογλου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε πολύ καλά για το Λαύριο που με 2 σουτ 3 πόντων απ’ τον Μέιερ και τον Νίξον ανέβασε τη διαφορά στους 11 (25-14) για να μειώσει με μία εύστοχη βολή ο Μουράτος στους 10 κι η ομάδα της Λάρισας να σκοράρει με σουτ εντός παιδειάς 6,5′ μετά την έναρξη του δεκαλέπτου με τρίποντο του Σάφτεναρ ενώ είχε δεχτεί 13 πόντους στο ενδιάμεσο για να φτάσει το σκορ στο 38-20.Στα τελευταία 3′ του δεκαλέπτου ακολούθησαν 2 βολες του Βαβάτσικου,μία βολή του Κουζέλογλου και μια εκπληκτική προσπάθεια και lay up του Μανώλη Παπαμακάριου για να τελειώσει το ημίχρονο με 39-24 υπέρ της ομάδας του Λαυρίου.Το επιμέρος σκορ της 2ης περιόδου ήταν 20-10 υπέρ του Λαυρίου.

Στην 3η περίοδο το Λαύριο συνέχισε να συντηρεί και ν’ αυξάνει τη διαφορά με τους Θεσσαλούς παίρνοντας σκορ απ’ τον Κακλαμάνη και τον Ουίγκινς. Η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (53-32) με σουτ 3 πόντων του Βεργίνη 5′ πριν το τέλος της περιόδου και τον Μπαρτ να σκοράρει με lay up για τη Λάρισα και να κλείνει το σκορ της περιόδου στο 53-34.

Ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα με τον Μέιερ και τον Νίξον ν’ αναλαμβάνουν δράση για το Λαύριο και τον Παπαμακάριο και τον Διαμαντάκο να κάνουν φιλότιμες προσπάθειες από πλευράς ΓΣΛ για να μη ξεφύγει ακόμα περίσσοτερο το σκορ μ’ αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 64-44 5′ πριν το τέλος της αναμέτρησης με lay up του Νίξον. Εν συνεχεία ο ΓΣΛ έτρεξε μικρό σερί 4-0 για το 64-48 με 4 βολές από Διαμαντάκο και Μπαρτ για ν’ ακολουθήσουν 3 βολές από Κακλαμάνη και Μουρ για το Λάυριο και το σκορ να πάει στο 67-48. Τα καλάθια από τον Μέιερ και τον Μουρ για λογαριασμό του Λαυρίου και του Σάφτεναρ, του Μπάλογκαν και του Φένερ για την Λάρισα διαμόρφωσαν το τελικό 77-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 39-24, 53-34, 77-55.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 7 (1), Κουζέλογλου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 12 (7 ριμπάουντ), Μέιερ 18 (4/5 τρίποντα), Ουίγκινς 5 (5 ριμπάουντ), Παπαδημητρίου, Μεχίντι 3, Νίξον 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Νουάμου 3 (1/5 σουτ), Μουρ 9 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη).