Λίγες μέρες πριν την έναρξη των παιχνιδιών του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, οι Πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν με νίκη στην πρεμιέρα τους στη Basket League απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας, αφού τον νίκησαν με 88-66 δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Γκριν με 16 πόντους και ο Λοτζέσκι με 18. Από την πλευρά της ομάδας του κόουτς Καλαμπάκου ξεχώρισε ο Μπράουν με 14 πόντους. Πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στο ματς με την Ρεάλ στη Μαδρίτη για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ελπίζοντας να έχει στη διάθεση του, τους Γιανγκ και Αθηναίου.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχή του παιχνιδιού οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν γρήγορο προβάδισμα στο 3΄με 9-3 με τους Σπανούλη- Μπιρτς να συνεργάζονται εξαιρετικά. Ο Κόροιβος αντιστεκόταν και μείωσε σε 7-10 στο 6΄, αλλά σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ξέσπασαν και έτρεξαν συνολικό σερί 11-3 με το οποίο έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 21-10 και ουσιαστικά να παίρνουν τεράστια προβάδισμα για τη νίκη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τους 14 πόντους (24-10), πριν οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου «τρέξουν» ένα μικρό σερί 5-0 και μειώσουν στους 9 (15-24) 7 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Όμως και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα δικό τους σερί 10-3 με πρωταγωνιστές τους Λοτζέσκι-Γκριν και έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 16 (34-18) 4:30 πριν το ημίχρονο. Mάλιστα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 20 (43-23) 2:30 πριν το τέλος. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 45-27 και να παρουσιάζει πολύ καλό πρόσωπο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα μικρό σερί 5-0 με καλάθια των Μάντζαρη-Μπιρτς και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 23 πόντους (50-27), δείχνοντας ότι δεν έχουν σκοπό να κατεβάσουν ρυθμό στο ματς. Οι γηπεδούχοι παρότι προσπαθούσαν δεν μπορούσαν να κατεβάσουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους και δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση με αποτέλεσμα να έχουν βάλει μόλις 3 πόντους σε 5 λεπτά. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι παίκτες του κόουτς Σφαιρόπουλου κρατούσαν άνετα τη μεγάλη διαφορά στο σκορ, με αποτέλεσμα να κάνει δοκιμές για τα επόμενα πολύ δύσκολα σημαντικά ματς. Το δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό στο +22 (61-39).  Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν το σκορ 68-43 8΄πριν τη λήξη και ανέβασαν τη διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφηναν τους αντιπάλους τους πάρουν «ανάσα» και συνέχιζαν να παίζουν καλή άμυνα 5:50 πριν το τέλος με το σκορ στο 76-52. 3:30 πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κατεβάσουν τη διαφορά κάτω από τους 20 (60-80), αλλά ήταν δύσκολο με την σοβαρή εικόνα που παρουσίαζε ο Ολυμπιακός. Τελικό σκορ 88-66  με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να μπαίνουν με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα και να στέλνουν μήνυμα στους ανταγωνιστές τους.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 27-45, 39-61, 66-88

Κόροιβος Αμαλιάδας(Καλαμπάκος): Γκάτσερ 13, Χαλ 14, Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας, Μπράουν 14, Ρίτσαρντ 5, Σπυριδωνίδης 2, Μιλουτίνοβιτς 14, Αποστολίδης, Μπεκρής 2, Αθανασόπουλος, Κάτζος

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Μπίρτς 6, Σπανούλης 4, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 6, Γκριν 16, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 6, Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοβ 2, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 18