Ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα, επικρατώντας των Τρικάλων στο ΣΕΦ με 84-52. Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή επέβαλαν τον ρυθμό τους και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκορερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Στρόμπερι με 21 πόντους, με τον Μιλουτίνοφ να προσθέτει 15. Για τα Τρίκαλα ο Μπράουν είχε 15.

Από την αρχή του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία, κάνοντας σαφές στα Τρίκαλα πως η αναμέτρηση θα «τελειώσει» από νωρίς. Η διαφορά όλο και ανέβαινε, φτάνοντας σε διψήφια τιμή στο 8’ , με το τελικό σκορ του δεκαλέπτου να είναι 23-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στην επίθεση, κρατώντας όμως σταθερά την διαφορά σε επιίπεδα άνω των 10 πόντων. Έτσι λοιπόν οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας σιφορά 16 πόντων, 39-29.

Ο Ολυμπιακός με την αρχή της επανάληψης πίεσε στην άμυνα και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, ανεβάζοντας κι άλλο την διαφορά. Στη συνέχεια χαλάρωσε λίγο ελαίω της διαφοράς και έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 67-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει ακόμα και στο +30, με το σημαντικό γεγονός του δεκαλέπτου να είναι η επιστροφή του Γιάννη Αθηναίου μετά από τον τραυματισμό του. Τελικό σκορ 84-52.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52.
Ολυμπιακός: (Σφαιρόπουλος) Τζόνσον-Όντουμ 3 (1), Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 21 (5 τρίποντα 5 ασίστ), Μιλουτίνοφ 15, Πρίντεζης 5, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 2 (7 ασίστ), Χάκετ 5, Παπανικολάου 8 (1), Αθηναίου.
Τρίκαλα: (φλεβαράκης) Κάντουγκαν 7 (1), Τσιλούλης, Καραθανάσσης, Τσιάρας 5 (1), Τζόουνς 10, Βίλιαμσον 5 (1), Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15 (1), Καλογιαννιδης, Βαρυτιμιάδης 2.