Στην τελευταία αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός επικράτησε με 85-62 του Κοροίβου Αμαλιάδας,παραμένοντας αήττητος στην Stoiximan.gr Basket League, κάνοντας το 14/14. Οι πρωταθλητές βρήκαν αντίσταση στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα,με τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν τον ρυθμό τους. Συντριπτική η υπεροχή σε ριμπάουντ (45-30) και ασίστ (25-14) για τον Ολυμπιακό,που άνοιξε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Καλύτεροι των νικητών οι Παπαπέτρου με 16 και Λοτζέσκι με 14 πόντους,με τον Μιλουτίνοφ να μοιράζει 6(!) ασίστ πέρα από τους 8 πόντους.Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Σταρκς με 17 πόντους ενώ 14 πρόσθεσε ο Χολ για τους φιλοξενούμενους.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού ξεκινούν οι Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Πρίντεζης και Μπιρτς ενώ για τον Κόροιβο οι Μιλουτίνοβιτς, Σταρκς, Μιχάλογλου, Πόλαρντ και Χολ.

Με άλει ουπ πάσα του Σπανούλη στον Μπιρτς επετεύχθη το πρώτο καλάθι του αγώνα. Στην συνέχεια ο Κόροιβος έτρεξε σερί 7-0 με τον Μιλουτίνοβιτς να ευστοχεί για τρεις, ξεμαρκάριστος.Φανερά μουδιασμένοι στο ξεκίνημα του αγώνα οι Πειραιώτες,με τον Πρίντεζη να κάνει φάουλ στον Πόλαρντ, ο οποίος ευστόχησε στο λέι απ ενώ έβαλε και την βολή για το 4-10.Ο κόουτς Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Κακή η άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας με τους Γκότσερ και Σταρκς να ευστοχούν ανενόχλητοι για το 8-17 πριν ο Σπανούλης βρει για δεύτερη φορά στόχο από τα 6.75.Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στους τρεις με τον Παπαπέτρου να σκοράρει μετά την χαμένη βολή του Μπιρτς (14-17).Πονοκέφαλος για τον Ντίνο Καλαμπάκο τα τρία φάουλ του Σταρκς, όπως και τα σχεδόν τρία λεπτά που χρειάστηκε για να σκοράρει η ομάδα του, με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει για το 25-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το σκορ είχε γίνει 32-23 με τρίποντο του Παπαπέτρου ενώ στον αγώνα είχε περάσει ο Νίκολα Μιλουτίνοφ για να εμποδίσει τις διεισδύσεις του Κοροίβου στην ρακέτα του Ολυμπιακού. Ζεστός ο Παπαπέτρου βρήκε ξανά στόχο από την γραμμή του τριπόντου για το 35-25.Η άμυνα των γηπεδούχων είχε βελτιωθεί, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους σε λάθος επιλογές. Με 4’ και 40’’ να απομένουν για το ημίχρονο το σκορ ήταν 37-27 για τον Ολυμπιακό. Τα πικ εν ρολ του Κοροίβου ήταν βασικό του όπλο με τον Χολ να τελειώνει τις φάσεις.Ο Αγραβάνης δεν κατάφερε να σκοράρει από την γραμμή των βολών για το έμμεσο τρίποντο και το σκορ έγινε 42-32. Στο παιχνίδι είχε περάσει και ο Βασίλης Τολιόπουλος, παίρνοντας χρόνο από τον προπονητή του. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες μπροστά 46-32.

Τα περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού (9-2) του έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες και γενικότερα η διαφορά στα συνολικά ριμπάουντ (24-14) έπαιξε τον δικό της ρόλο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο ενάμισι λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 48-34 με προσπάθειες των Μπιρτς και Σταρκς. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσαν προβάδισμα πάνω από 10-12 πόντους με σκορ στο 53-40 ύστερα από 4 λεπτά. Ο Λοτζέσκι έστειλε την διαφορά στην μεγαλύτερή της τιμή (+16, 56-40) με σουτ τριών πόντων. Οι «Πειραιώτες» κυριαρχούσαν στους «αιθέρες» μαζεύοντας τα περισσότερα ριμπάουντ.Στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου το παιχνίδι έγινε άναρχο με τα λάθη να είναι 11-9 και το σκορ 58-40. Λοτζέσκι και Χολ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα, έχοντας από 12 πόντους. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 65-49 με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλει τον ρυθμό του.

Ο Γκότσερ με τρίποντο μείωσε προσωρινά (65-52) πριν ο Πρίντεζης σκοράρει για το +15 των γηπεδούχων (67-52). 4/4 βολές του Γκριν και ένα λέι απ του Ουότερς έστειλαν την διαφορά στους 21 (73-52) με έξι λεπτά για το τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει 16 πόντους από αιφνιδιασμούς έναντι 11 του Κοροίβου και το σκορ είχε γίνει 80-54, με τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στην άμυνα των «ερυθρολεύκων». Τα λεπτά που απέμεναν είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Τολιόπουλο να προσπαθεί να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Τελικό σκορ 85-62 με τον νεαρό άσο του Ολυμπιακού να μην εκδηλώνει επίθεση.

Δεκάλεπτα: 25-19, 46-32, 65-49, 85-62.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκρι 9(1), Μπιρτς 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 16(2), Σπανούλης 8(2), Ουότερς 6, Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 7(1), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 14(2).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 12(2), Ιωακειμίδης, Σμιθ-Ριβέρα 4, Μιλουτίνοβιτς 7(1), Σταρκς 17(1), Μιχάλογλου, Σαπχατζίδης, Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Πόλαρντ 8, Χολ 14.