Με την 9η νίκη του στα τελευταία 10 ματς, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 17-9 αφού επιβλήθηκε του ΓΣΛ Φάρου με το εμφατικό 91-51. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και έδειξαν ότι είναι σε καλή κατάσταση ενόψει των αγώνων πλέι οφ με την ΑΕΚ που πήρε τελικά την 5η θέση.

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε στο παιχνίδι έχοντας καλό ρυθμό και μετά το αρχικό 2-5, έκανε ένα σερί 19-4 για να προηγηθεί με 21-9 στο 8΄ με τον Λάκι Τζόουνς να σημειώνει εννιά πόντους. Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-12 έχοντας μάλιστα 10 ασίστ.

Οι δύο ομάδες χωρίς την πίεση του αποτελέσματος, έπαιξαν σε υψηλό ρυθμό. Κυρίως ο ΠΑΟΚ που έχοντας εντυπωσιακή ευστοχία από την περίμετρο (10/13 τρίποντα) αύξανε διαρκώς τη διαφορά η οποία έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου στο +28 (58-30) με τους γηπεδούχους να έχουν μάλιστα 18 ασίστ.

Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής και καταγράφηκε λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν ο ΠΑΟΚ έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 40 (80-37). Παρότι οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει κι έτσι ο Δικέφαλος επικράτησε με 91-51.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 58-30, 80-41, 91-51.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 7 (1), Τζάκσον 7, Γκος 9 (3), Τζόουνς 11 (1), Πέτεγουεϊ 13 (3), Κρουμπάλι 9, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2)

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ, Μαραγκός 9, Σάφτεναρ 4, Παπαντωνίου 4, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 6, Μπαρτ 4, Φενέρ 8 (2), Κίλι, Παπαμακάριος 3 (1)