Ο Άρης επικράτησε με 70-60 του Ικάρου μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να κάνουν το… τελικό ξέσπασμά τους και ν’ ανεβάζουν τη διαφορά στους δέκα πόντους. Με πρωταγωνιστές τους Πελεκάνο και Πάσαλιτς, οι “κίτρινοι” σημείωσαν μια σημαντική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο με τον Ίκαρο να απαντάει στο 6-0 του Άρη και να περνάει μπροστά στο σκορ με 17-8 με σερί 15-0, ενώ το δεκάλεπτο τον βρήκε να προηγείται με πέντε πόντους (22-17). Με δύο τρίποντα του Γκίμπσον ο Ικαρος προηγήθηκε με εννέα πόντους (28-17), όμως ο Άρης δεν παράτησε το ματς και με τρίποντα του Καραποστόλου και Ασημακόπουλου πέρασε μπροστά στο σκορ με 33-32. Μια τεχνική ποινή στον πάγκο του Ικάρου και 4/4 ελεύθερες βολές από τον Βεργίνη και έκλεισε το ημίχρονο με πέντε πόντους προβάδισμα (39-34).

Στην επανάληψη, το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Άρη να κρατάει το ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό, αφού μετά το 57-57 που έγινε από τις βολές του Πελεκάνου, ο Άρης έκανε σερί 9-0 και ανέβασε τη διαφορά, η οποία λίγο αργότερα ανέβηκε στους δέκα πόντους, με την οποία και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-34, 56-52, 70-60.
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 14 (4), Χαντ 2, Πελεκάνος 16 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Ασημακόπουλος 11 (2), Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης 10, Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 4, Βεργίνης 6, Τσακαλέρης.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Λαρεντζάκης 8 (1), Βρκιτς 17 (3), Ουάιατ 2, Στέβοβιτς, Φαγιέ 6, Γκίμπσον 21 (5), Γιαννακίδης 3 (1), Αγαδάκος, Σίμτσακ 3.