Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 89-75 του Κοροίβου κι επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό. Η Ένωση πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο παγίωσε μια διψήφια διαφορά, φτάνοντας δίκαια στη νίκη επί του ηλειακού συγκροτήματος, που μετρά μόλις δύο νίκες σε εννιά παιχνίδια για τη Stoiximan.gr Basket League.

Ουίλιαμς και Ιβάνοβιτς ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης, έχοντας 19 πόντους έκαστος, ενώ ακολούθησαν ο Μαυροειδής (16π.), ο Μιλόσεβιτς (15π.) και ο Ούκιτς (12π.). Από πλευράς φιλοξενούμενων, διασώθηκε ο Μπράουν με 19π.

Το φιλμ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, όμως ο Κόροιβος με 10-0 σερί πέρασε μπροστά με 6-10  (5:30”). Στη συνέχεια, η Ένωση απάντησε με δικό της 7-0 σερί (13-10, 4:01”), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 24-20 υπέρ της (10′).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κόροιβος προσπάθησε για την ανατροπή, όμως η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να παγιώσει μια διαφορά της τάξης των 5-7 πόντων ως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-39, 20′).

Με τρίποντο του Ούκιτς στις αρχές της επανάληψης, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-39) και με όπλο την άμυνά της προηγήθηκε λίγο αργότερα με +15 (54-39, 6:11”). Με δύο βολές του, ο Γκότσερ πέτυχε τους πρώτους πόντους του Κοροίβου μετά από περίπου πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο (54-41), ενώ με τρίποντο του Βαν Όστρουμ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους εντός πεδιάς καλάθι (56-44, 4:36”). Με μεγάλα σουτ από τον Χατζηνικόλα και τον Μπράουν, ο Κόροιβος κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά από τους δεκαέξι (60-44) στους πέντε (63-58), όμως χάρη σε πέντε προσωπικούς πόντους του Ιβάνοβιτς στο τέλος η ΑΕΚ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +10 (68-58, 30′).

Με έμφαση στην άμυνά της, η ΑΕΚ διατήρησε σταθερή τη διψήφια διαφορά της στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, όμως δεν μπορούσε να “καθαρίσει” το παιχνίδι, όντας άστοχη στην επίθεση (76-65, 5:07”). Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι καθώς η ΑΕΚ ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 46-39, 68-58, 89-75