Ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη απέναντι στο ανταγωνιστικό Ρέθυμνο με σκορ 90-72 για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον παρκέ με πολύ καλό ρυθμό φτάνοντας το σκορ στο 8-8 σε μόλις τρία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια (4/7) και ήταν κοντά στο σκορ. Μάλιστα πήραν το προβάδισμα (10-11) με τρίποντο του Άρμστεντ αλλά και αργότερα με τρίποντο αυτή τη φορά του Ρόμπερτσον για να γίνει το 13-15 στο 6′. Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε λύσεις με τον ΜακΛιν με αποτέλεσμα να είναι μπροστά στο σκορ με 21-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.  Οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις από Αγραβάνη και Παπαπέτρου και έκαναν το  (28-22, 12′), χτίζοντας μία διαφορά. Το Ρέθυμνο απάντησε και πάλι όμως με τον Γκούντγουιν και Άρμστεντ έγινε το 30-29. Το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει καλή απόδοση και με τρίποντα του Γιαννόπουλου και Άρμστεντ πέρασε μπροστά με 35-39. Με περίπου ένα λεπτό να μένει ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε για το ημίχρονο κάνοντας το 39-39.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί (48-48, 23′). Ο Ρόμπερτς έδωσε λύσεις επιθετικά στη ομάδα του Σφαιρόπουλου και έτσι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 58-53 στο 26′. Ο Πρίντεζης πήρε τότε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και έκανε το 66-60 ωστόσο το Ρέθυμνο μάζεψε την διαφορά με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (69-65). Ο Χόλις Τόμπσον που ήταν στα ρηχά μέχρι τότε, έκανε το 74-65 με 5-0 δικούς του πόντους και έδωσε άλλον αέρα στον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός φόργουορντ συνέχισε τα δικά του. Η ομάδα του Πειραιά έπαιξε τρομερή άμυνα και η διαφορά ανέβηκε (83-69, 35′). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να γυρίσουν στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να ηττηθούν από του ερυθρόλευκους με 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 7, Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3) , Γουίλτζερ.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκουντγουϊν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1).