Ο Ολυμπιακός πήρε μία ακόμα νίκη στην Stoiximan.gr Basket League απέναντι στον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ με 84-59 και έκανε το ρεκόρ του 23-1. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο για 5-6 λεπτά στους γηπεδούχους οι οποίοι μετά «καθάρισαν» εύκολα την νίκη. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου με ρεκόρ 13-11 κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει 5η στην κανονική περίοδο.

Ένα «Ολυμπιακό» πρώτο ημίχρονο

Με εξαιρετικό ρυθμό και διάθεση για εύκολους πόντους στην επίθεση μπήκαν στο παρκέ του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 7-7 στο 3ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με ένα γρήγορο σερί 7-2 έκαναν το σκορ 14-9 στο 6′ με τον Πρίντεζη να έχει 3 πόντους και 2 ασίστ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +10 (26-16),αλλά τον ΠΑΟΚ να είναι ανταγωνιστικός.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του ματς ήταν διαφορετική με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» ένα γρήγορο σερί 16-5 και να «εκτοξεύουν» την διαφορά στο +21 (42-21 στο 14′). Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό στο +20 (51-31) και το ματς ουσιαστικά να έχει τελειώσει από νωρίς.

Συντήρηση παικτών και διαφοράς στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού οι προπονητές όπως ήταν λογικό έκαναν rotation και δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα, αφού η διαφορά στο σκορ ήταν πολύ μεγάλη. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό (56-37 στο 24′) με τους Πρίντεζη (12π.)-Παπανικολάου (8π.) να είναι πολύ καλοί. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πρωταθλητές μπροστά με 67-49.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το ματς είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό απλά να μεγαλώνει την διαφορά (74-51 στο 35′), ενώ το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν την νίκη με 84-59 και να συνεχίζουν πρώτοι στο Πρωτάθλημα.