Ο Ολυμπιακός παρότι δυσκολεύτηκε για είκοσι λεπτά (48-47)κυριάρχησε κατά κράτος στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 56-22) και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με νίκη στο ΣΕΦ επί του Προμηθέα (104-69). Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές απουσίες (Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Παπαπέτρου για τους «ερυθρόλευκους», Μιλόσεβιτς, Σαλούστρος, Χολ για την ομάδα της Πάτρας), με αμφότερους τους δύο κόουτς να δίνουν αρκετό χρόνο σε νεαρούς παίκτες.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Κάιλ Ουίλτζερ που πέτυχε 23 πόντους με 6/10 τρίποντα. Τον 26χρονο Αμερικανό φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» ακολούθησε σε απόδοση ο Γιώργος Μπόγρης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας με σερί 8-0 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της πρώτης περιόδου με 5 πόντους του Κέισι Πράδερ και τρίποντο του Ολεξάντερ Λίποβι, τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 28-22. Η ομάδα της Πάτρας διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το 15’ (40-33), που οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 8-0 σε διάστημα ενός λεπτού με δύο τρίποντα των Μπράιν Ρόμπερτς, Μπόμπι Μπράουν, προσπέρασαν με 41-40. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα του Ολυμπιακού (48-47), ύστερα από τρίποντο του Ουίλτζερ, 37’’ πριν την λήξη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο και με σερί 16-0 με 10 πόντους με τρία τρίποντα του Ουίλτζερ. Το 53-48 στο 22’ έγινε 69-48 στο 26’. Με οκτώ σερί πόντους του Μπόγρη, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 27 πόντους (77-50) στο 29’.

Η ομάδα του Πειραιά άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτου με σερί 9-0 με τέσσερις πόντους του 17χρονου Ανδρέα Τσουμάνη. Η διαφορά έφτασε τους 34 πόντους (86-52), 7’ και 55’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με τους νεαρούς Τσουμάνη, Αρσενόπουλο να σκοράρουν και τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού έφτασε και τους 38 πόντους (104-66) με 27’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 10 , Σπανούλης 10 (1), Στρέλνιεκς 9 (3), Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 23 (6), Μπράουν 8 (2), Τολιόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 2, Τσουμάνης 7, Αρσενόπουλος 3 (1), Μπόγρης 17.

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 10 (1), Φαγιέ 1, Έλις 6, Μαντζούκας 12 (2), Πράδερ 18 (2), Τουντζιαράκης , Σκούφη 2ς, Γκίκας 3 (1), Γερομιχαλός 7, Δημάκος 6, Καραΐσκος 2, Σωτηρίου 4.