Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της με σκορ 96-86 κόντρα στο Λαύριο. Οι φιλοξενούμενοι παρότι κατάφεραν να μειώσουν αισθητά την διαφορά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, δεν έφτασαν τελικά σε μία “επική” ανατροπή. Η “Ένωση” πλέον έχει ρεκόρ 13-7 και σε περίπτωση ισοβαθμίας στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος, θα είναι αυτή που θα έχει το πλεονέκτημα για να κατακτήσει την τρίτη θέση. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάνι Χάρις με 19 πόντους, με τον Τζέιμς να ακολουθεί με 17 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι Μαυροειδής και Πάντερ, με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για το Λαύριο παίκτης που έκανε τη διαφορά ήταν ο Μουρ με 23 πόντους.

Στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες δεν άφηναν περιθώριο η μία στην άλλη να πάρει κάποιο σημαντικό προβάδισμα. Η ΑΕΚ ωστόσο ήταν αυτή που λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, ανέβασε την απόδοση της παίρνοντας παράλληλα, ένα προβάδισμα 6 πόντων (24-18). Η “Ένωση” στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διψήφιο νούμερο, με τον Βασιλόπουλο μετά από λέι απ να δίνει προβάδισμα 10 πόντων (30-20) στην ομάδα του Σάκοτα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 52-39.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ συνέχισε σε φουλ ρυθμούς και κατάφερε 2μιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, να προηγηθεί με 20 πόντους (69-49), μετά από δύο εύστοχες βολές του Τζέιμς. Στην τέταρτη περίοδο το Λαύριο σε μία προσπάθεια του να ανατρέψει το αποτέλεσμα, κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους (90-85) με τον Λαμπ 30” πριν τη λήξη, αλλά η “Ένωση” κατάφερε να διαχειριστεί το απότομο come back του Λαυρίου και πήρε τη νίκη τελικά με σκορ 96-86.

Δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 17, Γκριν 6, Χάρις 19, Λαρεντζάκης 4, Χάντερ 12, Ξανθόπουλος 5 (1), Βασιλόπουλος 4, Μαυροειδής 16, Καββαδάς, Πάντερ 13 (2)

Λαύριο (Σερέλης): Κακλαμανάκης 2, Λαμπ 14 (3), Μέιερ 17 (3), Ουίγκινς 11 (1), Μουρ 23 (1), Τζόνσον 4, Βεργίνης, Κουζέλογλου 2, Νίξον 10 (2), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος