Με το… δεξί μπήκε ο Ολυμπιακός στα φετινά playoffs της Stoiximan.gr Basket League καθώς νίκησε εύκολα τον Άρη στον πρώτο ημιτελικό στο ΣΕΦ με 84-54 και έκανε το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο τους την άμυνα τους και την συγκέντρωση έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό και πλέον πριν το μεγάλο ραντεβού της Κωνσταντινούπολης με την ΤΣΣΚΑ (19/5, 18:30) θα πάνε στην Θεσσαλονίκη για τον δεύτερο ημιτελικό με τον Άρη (13/5, 17:00).

Ανταγωνιστικός ο Άρης, αλλά «σούπερ» Παπ!

Στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά με 5-0 σερί, αλλά ο Άρης απάντησε και με δικό του σερί 9-2 έκανε το σκορ 9-7 (στο 6′), έχοντας «σφίξει» πολύ την άμυνα του. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν όμως και με τον Γιανγκ να πετυχαίνει 5 πόντους πήραν το προβάδισμα με 17-13 (στο 3′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά έληξε με 21-17.

Στην δεύτερη περίοδο ένα άτσαλο πέσιμο του Παπαπέτρου, «πάγωσε» το γήπεδο, αλλά τελικά ο νεαρός φόργουορντ σηκώθηκε και πήγε στα αποδυτήρια. Στα του ματς ο Ολυμπιακός με εξαιρετική άμυνα αύξησε την διαφορά στο +7 (29-22 το 14′) με τον Παπανικολάου να έχει 7 πόντους. Ο «Παπ» έφτασε τους 15 πόντους και οι γηπεδούχοι πήγαν και πάλι την διαφορά στο +10 (37-27 στο 17′), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κρατάει μία διψήφια διαφορά (44-31).

«Ερυθρόλευκη» άμυνα και… τέλος το ματς!

Στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου ημιτελικού στο ΣΕΦ, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και παρότι ήταν άστοχοι από τα 6,75 άνοιξαν ακόμα πιο πολύ την διαφορά (49-33 στο 23′), με τον Άρη μάλιστα να έχει τον Καββαδά με 4 φάουλ. Ο Πρίντεζης μετά από λέι απ στον αιφνιδιασμό έστειλε την διαφορά στο +19 (54-35 στο 26′) με τους «κίτρινους» να είναι κακοί επιθετικά και τον νικητή ουσιαστικά να έχει κριθεί. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 64-38.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο σε όλους τους παίκτες τους καθώς ο νικητής είχε κριθεί και το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός 6 λεπτά πριν το τέλος έφτασε την διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους (74-44 στο 34′) με όλους να περιμένουν την λήξη. Τελικό σκορ από το ΣΕΦ 84-54 με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 στην σειρά με τον Άρη!

Ο ΜVP

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Σπανούλης με 10 πόντους και 5 ασίστ και ο Γιανγκ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Κάμινγκς με 10 πόντους και 3 ασίστ και ο Καββαδάς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11(3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Σπανούλης 10, Ουότερς 3, Αγραβάνης 5(1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 6()

Άρης (Πρίφτης): Σκοτ 3, Κάμινγκς 10, Καββαδάς 14, Γιάνκοβιτς 10(1), Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος 1, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5