Μετά την ήττα του από τον Ολυμπιακό , ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 67-81 στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου, με τους “κυανέρυθρους” να επιστρέφουν στην Α2′.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα. Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου, ο Ηλίας Ζάρας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τον Πανιώνιο που αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία ξεχώρισε ο Μαρκί Κάμινγκς με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, με τον Πανιώνιο να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων (14-8). Οι “κυανέρυθροι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ολοκλήρωσαν τη πρώτη περίοδο στο +8 (18-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε η αντίδραση του ΠΑΟΚ, μειώνοντας αρχικά στο πόντο (24-23) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με +1 (24-25). Στη συνέχεια οι “Θεσσαλονικείς” συνέχισαν να έχουν τη πρωτοπορία στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +5 (34-39).

Στην επανάληψη το “συγκρότημα” του Ηλία Παπαθεωδόρου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-46), χάρη σε καλάθια των Χαραλαμπόμπουλου και Μαργαρίτη. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν ένα ασφαλές προβάδισμα, κλείνοντας τη τρίτη περίοδο στο +13 (45-58). Στη τελευταία περίοδο, ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο +20 (48-68), με τον Ζάρα να σκοράρει από παντού! Οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά στους 10 (62-72) με τρίποντο του Κάμινγκς, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι περισσότερο και έτσι γνώρισαν την ήττα με 67-81 από τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη και από του χρόνου θα αγωνίζονται στην Α2′.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Αλεξανδρής): Μπράζελτον 13, Σακελλαρίου 9 (3), Κράβιτς 2, Τσούπκοβιτς 2, Κάμινγκς 25 (4), Δίπλαρος 2, Νταλό 3, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Μαργαρίτης 13 (1), Κατσίβελης 2, Γκος 8 (1), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 9 (1), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 3 (1), Ζάρας 16 (4), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Τζάκσον.