Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Ρέθυμνο, καθώς στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, επικράτησε εκτός έδρας της κρητικής ομάδας με 101-74.

Οι «πράσινοι» από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ με αποτέλεσμα να φτάσουν πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+10, 31-21), με τον Τάλτον να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 32-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 6 (38-32), ωστόσο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι κι έστειλε πάλι σε διψήφια διαφορά το παιχνίδι (+11 50-39), ενώ ο Τζέιμς έγραψε το 55-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι «πράσινοι» συνέχισαν να βρίσκονται σε καλή ημέρα, με αποτέλεσμα να κρατούν σταθερά ψηλά τη διαφορά. Ο Χαραλαμπόπουλος ανέβασε στους 20 (69-49) τη διαφορά, με τον Τζέιμς να διαμορφώνει το 80-57 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Γκιστ έκανε το 101-71, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 101-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 41-55, 57-80, 74-101.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας 8, Χριστοδούλου 5, Άρνολντ 11 (1), Φιτζπάτρικ 14 (1), Λέμον 11, Ραζής 5, Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 2 (1/6 σουτ), Καμπερίδης 5 (1), Παναρετάκης, Θεοδωρίδης 1, Γιαννόπουλος 9 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9, Φελντέιν 14 (3), Χαραλαμπόπουλος 8 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Μπουρούσης 19 (1), Καλάθης 10 (11 ασ.), Ρίβερς 1 (0/4 σουτ), Τζέιμς 19 (1), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 2, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 11.