Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξε ποιο είναι το αφεντικό στο ματς και με το Χάροου να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής τελείωσε το 1ο δεκάλεπτο με +17 (28-11)

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος μπορεί να ανέβασε κάπως στροφές και να ισορρόπησε λίγο το ματς, όμως η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα με το Χάροου να κρατάει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, παρά τις προσπάθειες του Σμιθ. Το 2ο ημίχρονο άρχισε έτσι ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο με το Περιστέρι να φτάνει μέχρι και το +25 (57-32). Με το Έβανς όμως να απαντά, οι “νησιώτες” βρήκαν ρυθμό στα σουτ και έφτασαν μέχρι και το – 14 (68-54) με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει στο +17 για τους Αθηναίους 71-54

Εκεί που τα πράγματα φαίνονταν να μην αλλάζουν ο Ήφαιστος δεν τα παράτησε και έκανε το δικό του comeback. O Γκότσερ ήταν φωτιά και οι παίκτες του πρώην coach του Παναθηναϊκού να είναι εκτός τόπου και χρόνου η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου φτάνοντας τη διαφορά στο – 6. Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξύπνησε τους παίκτες και εκείνοι τον δικαίωσαν τελειώνοντας το ματς στο 89-81.

Δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14, Χάροου 18 (1), Γκρέι 15 (4), Σίρκο 11, Ντάνιελ 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 5, Αγραβάνης, Μπεντίλ 10.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος, Γκότσερ 18 (3), Έβανς 17, Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 5 (1), Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας, Σμιθ 20 (4), Φρεϊμάνις 5 (1)