Το Λαύριο ήταν εντυπωσιακό στην πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League κόντρα στη Κύμη επικρατώντας με 78-65 εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα με 9-0 στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Η Κύμη δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ”εκτέλεσαν” από την περιφέρεια με 6/10 τρίποντα και έστειλαν την διαφορά στο +17 με το τέλος του δεκαλέπτου (27-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη αντέδρασε με πρωταγωνιστή και κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον  Κάμερον Τζόουν. Ωστόσο δεν ήταν αρκετό και χωρίς να έχει βοήθεια από τους συμπαίκτες, η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 14 πόντους, μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου (41-27).

Η Κύμη μπαίνοντας στο παρκέ στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, το οποίο και κατάφερε στα πρώτα 5 λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου (45-35). Είχε ηρεμία στο παιχνίδι της στην επίθεση και σκοράροντας με εύκολους πόντους κάτω από το καλάθι μείωσε την διαφορά στους 10 πόντους, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά με το τρίποντο του Νίξον στο τελευταίο λεπτό (55-41). Ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ στην τελευταία επίθεση και βάζοντας την μία από τις δύο βολές έκανε το 55-42 με την λήξη του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με ένα σερί 8-0, διαμόρφωσε το σκορ στο 60-45. Μάλιστα η διαφορά πήγε και στους 17 πόντους (72-55) χάρη σε τρίποντο του Κουζέλογλου, με τον Γκρέι να φράφει το τελικό 78-65 υπέρ του Λαύριου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μακένζι Μουρ, με τον Αμερικανό του Λαυρίου να είναι ο κινητήριος μοχλός της ομάδας τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65.