Στα προημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League προκρίθηκε το Ρέθυμνο, που κέρδισε τον Κολοσσό με 69-55 . Οι Ροδίτες επέστρεψαν πολλές φορές στο ματς όμως οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι και πέρασαν στην δεύτερη φάση των playoffs, όπου τους περιμένει η ΑΕΚ.

Κορυφαίοι των νικητών ο Γουόλτερ Λέμον Τζούνιορ και Χάρης Γιαννόπουλος με 20 πόντους . Μόλις 3 πόντοι αλλά 14 ριμπάουντ για τον Τορλίν Φιτζπάτρικ! Για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος πέτυχε 15 πόντους, με τους Ρόουπ Αχόνεν και Τζουβόντε Ρέντικ να σκοράρουν από 10.

Το ματς

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Λέμον και Άρνολντ να σκοράρουν προηγήθηκε 11-4. Ο Κολοσσός έπαιρνε πόντους από τους Αχόνεν και Βασιλόπουλος. Ο Τάλτον όμως πυροβόλησε από τα 6.75 και ανέβασε την διαφορά στους 13, με το 22-9 να είναι χαρακτηριστικό των ορέξεων των γηπεδούχων. Μόλις τρεις παίκτες είχαν σκοράρει για κάθε ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν, κάτι που κατάφεραν δις  με τους Ρέλεφορντ και Γουότσον (24-18, 26-20). Παρά την αντίδραση του Κολοσσού, το Ρέθυμνο ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Άρνολντ να κάνει το 32-20 στο 15’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 37-32 με σερί 12-5 από τους Ροδίτες.

Ο Σαλούστρος με τρίποντο έφερε το ματς στο καλάθι, 37-39, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο διέφερε σε σχέση με τα δύο πρώτα. Ο Κολοσσός ισοφάρισε με λέι απ του Ρέντικ για το 43-43, ενώ απέμεναν 4’45’’. Το Ρέθυμνο ξέσπασε με τους Λέμον και Γιαννόπουλο για το 52-47 της περιόδου. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας και με το πρώτο καλάθι του Φιτζπάτρικ, προηγήθηκαν με 10, 59-49, στο 33’. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν την πρόκριση στα χέρια τους και με λέι απ του Γιαννόπουλου, ανέβασαν την διαφορά στο +13, 64-51, δύομισι λεπτά πριν το τέλος. Οι Κρητικοί πέρασαν στην επόμενη φάση με σκορ 69-55 και 2-1 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 37-32, 52-47, 69-55

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου, Άρνολντ 14(1), Φιτζπάτρικ 3(1), Σάφτεναρ, Τάλτον 10(2), Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπολους 20(3), Λέμον 20.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 10, Τσούκου, Γεωργαλλής, Σαλούστρος 5(1), Ρέλεφορντ 2, Αγγελάκος, Αχόνεν 10(2), Βασιλόπουλος 15(1), Παπαδάκης, Γουότσον 9, Χολ 2.