Παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τα Τρίκαλα το Λαύριο. Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη επικράτησε εύκολα με 117-87 και βελτίωσε ακόμη περισσότερο το ρεκόρ του σε 10-5. Αντίθετα η ομάδα του Φώτη Τακιανού, που παρατάχθηκε χωρίς τους  Μάρκο Τέγιτς, Χαλίλ Κανάτσεβιτς, Γιάννη Χατζηνικόλα και Σοφοκλή Σχορτσανίτη έπεσε στο 3-12.

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και μετά από περίπου 2 αγωνιστικά λεπτά προηγήθηκε με 8-2, με 3/3 βολές του Λαμπ. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και μείωσαν αμέσως σε 8-7, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι με τον Μέιερ ανέβασαν τη στους 7 (24-17), ενώ έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με +9 (31-22), χάρη σε τρίποντο του Νίξον.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με 5 σερί πόντους ανέβαζε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-22). Κάπου εκεί το γήπεδο πάγωσε με τον τραυματισμό του  Δημήτρη Λεγκίκα, ο οποίος τραυματίστηκε μετά από ένα ριμπάουντ και δεν πάτησε καλά, με αποτελέσματα να αποχωρήσει με δάκρυα από το παρκέ. Το σκηνικό του παιχνιδιού  δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα, με τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν στο σκορ και το Λαύριο να κρατάει την υπέρ του διαφορά, ενώ ο ρυθμός ήταν παράλληλα πολύ γρήγορος. Το ημίχρονο έληξε με 58-44 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο ανέβαζε κι άλλο τη διαφορά και μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο. Το τελικό σκορ τα λέει όλα, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει μία ευρεία νίκη με 117-87 κόντρα στα Τρίκαλα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μουρ και Μέϊερ με 19 πόντους ο καθένας, ενώ οι Ουίγκινς και Λαμπ πρόσθεσαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να μοιράζει και 8 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Τέιμς έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με 30 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 58-44, 91-69, 117-87.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 9, Κακλαμανάκης 8, Λαμπ  14 (3), Μέιερ 19 (5), Ουίγκινς 15 , Τζόνσον 9, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 9(1), Νίξον 5, Μουρ 19,Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2..

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Τζόουνς 5, Λούντζης 15 (2), Σλαφτσάκης 8, Τάταρης 6 , Φιλντς 15 , Τέιμς 30 (6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Καραγιώργος, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης 8.