Ο Κόροιβος είναι η δεύτερη ομάδα που υποβιβάζεται από το φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Ήλιδας ηττήθηκε στην έδρα της με 85-82 από τα Τρίκαλα και θα ακολουθήσει την ομάδα της Θεσσαλίας στην Α2, καθώς μειονεκτεί στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο. Αντίθετα με αυτό το αποτέλεσμα ο «Ιστορικός» θα παραμείνει και του χρόνου στην μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα των Τρικάλων επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 12 συνεχόμενες ήττες και με την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη, έστειλαν τον Κόροιβο στην Α2 ενώ έκαναν ένα πολύ μεγάλο δώρο στον Πανιώνιο.

Ο Κόροιβος πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης δίχως ωστόσο να μπορεί να το αυξήσει πάνω από το +8 του 23-15 στο 8‘. Η ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρήκε τον Κόροιβο να προηγείται με 25-19. Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε έως και το +13 με τον Ντεκόζι να κάνει το 38-25. Τα Τρίκαλα βρήκαν λύσεις και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-13 που τους έφερε σε απόσταση ενός καλαθιού (40-38) στο 18′. Ο γηπεδούχοι ωστόσο πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 46-42.

Τα Τρίκαλα παρότι παρατάχθηκαν και πάλι με επτά παίκτες συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικά (53-51), ενώ μείωσαν και από το -8  (64-56) σε 64-59 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως και το φινάλε του αγώνα. Στα 1:35 ο Ρίτσαρντσον με τρίποντο έκανε το 76-79 και ένα λεπτό αργότερα ο Σλαφτσάκης με 2/2 βολές έκανε το 76-81. Ο Πόσλεϊ απάντησε με τρίποντο (79-81) στα 29’’. Στα 12’’ ο Ρίτσαρντσον με 2/2 βολές έκανε το σκορ 82-85 με τον Κόροιβο να έχει την επόμενη επίθεση. Ο Κάρσον κέρδισε το φάουλ, όμως κατέρρευσε στο παρκέ όπου έμεινε αρκετά λεπτά και χρειάστηκε να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες για να μπορέσει να αποχωρήσει υποβασταζόμενος και εν μέσω χειροκροτημάτων από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Μιλιντίγιεβιτς που εκτέλεσε τις βολές αστόχησε και στις δύο, με τα Τρίκαλα να παίρνουν τη νίκη και τον Κόροιβο να υποβιβάζεται.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-42, 64-59, 82-85.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): ΝτεΚόζεϊ 19, Κάρσον 15 πόντοι, Λάνγκφορντ 4, Μιλεντίγεβιτς 3, Κεμπ 6, Πόσλεϊ 13, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 11.

Τρίκαλα (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 25, Σλαφτσάκης 12, Καραγιώργος, Καλογιαννίδης 8, Μόρις 27, Γιανναράς 5, Τάταρης 8.