Ο Άρης υποδέχτηκε τα Τρίκαλα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήθελε να επιστρέψει στις νίκες, ενώ αυτή του Κώστα Φλεβαράκη να συνεχίσει τις εκπλήξεις μετά την νίκη επί της ΑΕΚ.

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά το ματς χτίζοντας διαφορά άνω των δέκα πόντων από πολύ νωρίς, την οποία και δεν έχασαν σε κανένα σημείο του ματς. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι των Τρικάλων πετυχαίνοντας 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και 10 στη δεύτερη, σύνολο 22 (!) στο ημίχρονο. Το οποίο τελείωσε με σκορ 44-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης έσφυξε κι άλλο την άμυνά του, πήρε την σκυτάλη ο Πάσαλιτς και η διαφορά ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι 70-44. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Δημήτρης Πρίφτης δοκίμασε νέα σχήματα και παίκτες, καθώς η διαφορά έφτασε και στο +30 για τους «κίτρινους». Το τελικό 90-61 αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ σταμάτησε στους 24 πόντους, καθώς δεν αγωνίστηκε στα τελευταία 15 λεπτά του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-30, 70-44, 91-60

ΑΡΗΣ (Δ. Πρίφτης): Πάσαλιτς 13, Γκίκας 5, Ριντ 6, Τόμας 7, Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 7, Καραθανάσης 7, Βεζένκοφ 24, Νέιμικ 10, Μούρτος 4, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κ. Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 8, Νικολόπουλος 3, Τρέισι 4, Χάρις 9, Τσούπκοβιτς 11, Πάνος 8, Ματαλόν 11, Κάτζι 4, Μιλουτίνοβιτς 2.