Το Ρέθυμνο νίκησε με 83-73 τη Κύμη στο Μελίνα Μερκούρη, για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League  και ανέβηκε στο 4-7, ενώ η ομάδα της Εύβοιας έπεσε στο 3-7.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Κύμη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-2 ύστερα από 3 λεπτά παιχνιδιού. Το Ρέθυμνο μάζεψε τη διαφορά και έφερε το ματς στα ίσια (13-13). Λίγο αργότερα οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 17-15, χάρη στον Άρμστεντ, ο οποίος μετρούσε σε εκείνο το σημείο 9 πόντους και 2 ασίστ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-22 υπέρ των γηπεδούχων με 4 συνεχόμενους πόντους του Χάρη Γιαννόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αρχηγός του Ρεθύμνου πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους (2/2 τρ.) και ανέβασε τη διαφορά στο +7 (29-22). Η ομάδα από την Εύβοια αντέδρασε και με μπροστάρη τον Κάιζερ μείωσε σε 29-28 στα μισά της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα να προηγείται με 40-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Η Κύμη πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-47 με τρίποντα των Μανωλόπουλο και Μπάρλο στο 25. Το Ρέθυμνο αντέδρασε και με τους Γιαννόπουλο και Άρμστεντ έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια. Ο αρχηγός των Κρητικών έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του και ο Ντάνιελς έκανε το 59-53 στα 1:49, με την περίοδο να κλείνει  στο 59-54 υπέρ των  γηπεδούχων.

Στη τέταρτη περίοδο η Κύμη προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και το κατάφερε, φέρνοντας το ματς στο 61-60, χάρη στον Κάιζερ, που σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους στα μέσα του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια όμως οι Γιαννόπουλος-Άρμστεντ και Γκούντγουιν έδιναν τις λύσεις στους Κρητικούς και έκοβαν τις προσπάθειες που  έκαναν οι φιλοξενούμενοι για το come back. Ο Κάιζερ μείωσε σε 74-71 ένα περίπου λεπτό για το τέλος, όμως ο Μούντι ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έτσι το Ρέθυμνο επικράτησε με 83-73 της Κύμης.

Για τους νικητές εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν οι Γιαννόπουλος και  Άρμστεντ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να μοιράζει και 6 ασίστ. Πολύ καλός και ο Γκούντγουιν με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Κάιζερ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-87

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκουντγουΐν 16, Χριστοδούλου 8, Μούντι 9, Λι 2, Άρμσταντ 18 (3), Ντάνιελς 8, Κόττας, Στεφανίδης, Γιαννόπουλος 22 (4), Μόρισον.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2), Οκερεαφόρ 3 (1), Τσαγκαράκης 8 (1), ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 12 (1), Γερομίχαλος, Γλυνιαδάκης 2, Σακελλαρίου, Κάιζερ 21, Μπάρλος 3 (1), Σμιθ 3.