Ο Κόροιβος έβαλε δύσκολα στον Άρη για ένα ημίχρονο όμως οι “κίτρινοι” πάτησαν γκάζι στο τέλος και επικράτησαν με 100-79, και περίμεναν ήττα του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για να ανέβουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Γιάνκοβιτς με 21 και Κάμινγκς με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους νικητές ενώ για τον Κόροιβο ο Σταρκς σημείωσε 21 πόντους με 4/4 τρίποντα και ο Γκότσερ 15.

Το φιλμ του αγώνα

Στο «Nick Galis Hall» ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε τους Τζένκινς, Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς, Τσαϊρέλη και Τζάκσον ενώ ο Ντίνος Καλαμπάκος ξεκίνησε με τους Χατζηνικόλα, Σταρκς, Μιλουτίνοβιτς, Γκότσερ και Σαχπατζίδη.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να πάρει γρήγορα μια διαφορά. Όμως ο Κόροιβος ήταν σκληρό καρύδι. Παίρνοντας πόντους από όλους τους παίκτες, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-9, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν με τον Σταρκς, κάνοντας ένα σερί 8-4, για το 21-19. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-19.

Με προσπάθειες των Ντραγκίσεβιτς και Γιάνκοβιτς, ο Άρης ξέφυγε με 6, 29-23 στα πρώτα 4 λεπτά της δεύτερης περιόδου. Παρόλα αυτά ο Κόροιβος ήταν σκληρό καρύδι και στην συνέχεια έφερε το ματς στα ίσια, 33-33, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. 4-0 από τον Άρη, για το 37-33, και τους παίκτες τους Δημήτρη Πρίφτη να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Αυτό άλλαξε όταν, με 2’ για το ημίχρονο το σκορ έγινε 42-35 με μια βολή του Ντραγκίσεβιτς. Σκορ ημιχρόνου 45-44 με τον Αποστολίδη να ευστοχεί σε τρίποντο στα 11’’.

Απόλυτα ισορροπημένο το ματς με τον Άρη να έχει 55% ευστοχία και τον Κόροιβο 48%. 22-19 τα ριμπάουντ, 12-9 οι ασίστ και 6-6 τα λάθη.

Με 3/3 βολές του Γκότσερ και τρίποντο του Σταρκς ο Κόροιβος προσπέρασε για το 50-45. Ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο αργότερα για το 53-53, με τον Σταρκς να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με λέι απ, 53-55, με τους Κάμινγκς και Σίμτσακ. Ακολούθησε μια αντεπίθεση των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη, που κατάφεραν να φτάσουν στο +10, 65-55. Δια χειρός Γιάνκοβιτς και Ντραγκίσεβιτς, +14 για τον Άρη, 69-55 στο 27’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 73-63 για τον Άρη, που έδειχνε ικανός να καθαρίσει το ματς.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδο παρά την προσπάθεια του Κοροίβου να μειώσει με Σταρκς και ΓκότσερΚάμινγκς με λέι απ έκανε το 81-72 στο 34’. Μετά τις 2 βολές του Σαπχατζίδη (81-72), ο Άρης έτρεξε σερί 10-4, για το 91-76, 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. 40” πριν τελειώσει το ματς, ο Ζάρας με τρίποντο έκανε το 100-77. Τελικό σκορ στο Αλεξάνδρειο 100-79.

Δεκάλεπτα: 23-19, 45-44, 73-63, 100-79

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 12, Ξανθόπουλος, Φιλώνης 2, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 5(1), Κάμινγκς 18(3), Ζάρας 6(2), Μούρτος 2, Σϊμτσακ 8, Γιάνκοβιτς 21(1), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 16(1).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 15(4), ΜακΛέλαν 2, Μιλουτίνοβιτς 12, Σταρκς 21(4), Μιχάλογλου 4, Σαχπατζίδης 9, Χατζηνικόλας 6(1), Σπυριδωνίδης 5(1), Κάτζος 2, Αποστολίδης 3(1), Μπεκρής, Ιωακειμίδης.