Με αυτή τη νίκη η Κύμη ανέβηκε στο 14-11 και πλέον στοχεύει για κάτι καλύτερο από την 7η θέση ενώ αντίθετα ο Κόροιβος έχει ρεκόρ 7-18 και θα παίξει για την παραμονή του κόντρα στα Τρίκαλα, την στιγμή που θα θέλει τουλάχιστον μία ήττα ή του ΓΣΛ Φάρου ή του Πανιωνίου.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άγγελος Τσαγκαράκης (11π.), με τον Θαντ ΜακΦάντεν να έχει 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και τον Κάμερον Τζόουνς να σημειώνει το νικητήριο καλάθι. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τζαχίι Κάρσον (14π.), Μάρκους Πόσλεϊ (12π., 7ρ.), ενώ μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 0/2 βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά και όντας ”ζεστοί” από τα 6.75μ πήραν το προβάδισμα (20-15, 10′). Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν άμεσα, περνώντας μπροστά στο σκορ με γρήγορο σερί 0-8 (20-23). Η άμυνα της Κύμης στα υπόλοιπα λεπτά ωστόσο ήταν εξαιρετική και αφήνοντας χαμηλά τον Κόροιβο πήρε διαφορά πάνω από 10 πόντους μέχρι το ημίχρονο (40-26, 20′).

Στην επανάληψη η ομάδα του Καστρίτη διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ της προβάδισμα που φαινόταν αρκετό για να της δώσει την νίκη (53-41, 30′). Ωστόσο τα πρώτα 7 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν καταστροφικά. Η ομάδα του Καλαμπάκου έβγαλε πάθος στο παρκέ και έτρεξε ένα απίστευτο σερί 1-17 μέχρι το 37ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περάσει μπροστά με 54-58 σε ένα κρίσιμο σημείο, με την Κύμη ωστόσο να μην τα παρατάει. Με τον Θαντ ΜακΦάντεν να ευστοχεί για τρεις όλα ήταν ανοιχτά (60-60, 39′).

Ο Κάμερον Τζόουνς 7 δευτερόλεπτα πριν την λήξη νίκησε την άμυνα του Κοροίβου και «έγραψε» το 62-60. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ πήρε το φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, αλλά έχασε και τις δύο βολές. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, γνωρίζοντας την ήττα με 62-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 40-26, 53-41, 62-60

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 11 (2), Βίλιαλμσον 3 (1), ΜακΓκι 6, ΜακΦάντεν 10, Γερομιχαλός, Τζόουνς 8, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ 6, Μπάρλος 3, Σμιθ 7 (1).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 4, Κάρσον 14 (1), Λάνγκφορντ, Σκουλίδας, Κεμπ 6, Πόσλεϊ 12 (2), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 9, Σπυριδωνίδης 4, Χάινς 11.