Ακόμα μία νίκη, την 6η της στο πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες και 9η συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις, κατάφερε να πετύχει η ΑΕΚ, που παρά τις προσπάθειες του “μαχητικού” Απόλλωνα Πάτρας, έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 84-78, δείχνοντας πως δεν… “ζαλίζεται” στη κορυφή.

Πρώτος σκόρερ για την “Ένωση” ήταν και πάλι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, τελειώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Καθοριστική ήταν η συμβολή του Γιάννη Καλαμπόκη ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Χέρστον και Κάρτερ, με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Απόλλωνα, 20 πόντους σημείωσε ο Μέιερ, ενώ Βεργίνης και Γουντς είχαν από 15.

Ο Μαλίκ Χέρτσον πέτυχε με εύστοχο δίποντο το πρώτο καλάθι του αγώνα, με τον Γουντς να απαντά, σημειώνοντας τους πρώτους πόντους του Απόλλωνα στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα 3 πόντων(6-9, 4′), χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Βεργίνη, με τον Χέρτσον να απαντά λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ και να στέλνει τις δύο ομάδες στην ισοπαλία(13-13, 6′). Η ομάδα του Κώστα Μέξα κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με 7 πόντους(13-20) στο 9′, χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του “καυτού” στο ξεκίνημα του αγώνα, Δημήτρη Βεργίνη, τους οποίους ακολούθησε ένα κάρφωμα του Γουντς. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Μαρκ Κάρτερ, ο οποίος με τους 5 συνεχόμενους πόντους του “ξεκόλλησε” την επίθεση της “Ένωσης”, διαμορφώνοντας το 18-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο καθ’ όλη την διάρκεια και τις δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν “χέρι-χέρι” μέχρι και την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου η αναμέτρηση βρέθηκε 5 φορές στην ισοπαλία, με τους Σάκοτα και Καλαμπόκη να δίνουν προβάδισμα 4 πόντων στην ΑΕΚ(35-31) στο 16′. Ο Απόλλωνας διατήρησε την ψυχραιμία του και με 2 εύστοχες βολές του Μέιερ κατάφερε να ξαναπάρει τα “ηνία” στο σκορ με 38-39 στο 19′. Παπαντωνίου(2/2 βολές) και Καλαμπόκης(εύστοχο τρίποντο) έφεραν ξανά τους γηπεδούχους στο +4(43-39), με τον Ντάνκαν να πετυχαίνει του τελευταίους πόντους του πρώτου μέρους, μειώνοντας σε 45-43 για τους “μελανόλευκους”.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η ΑΕΚ κατάφερε με ένα σερί 7-0 να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά στους 9 πόντους(52-43, 24′). Ο Μέιερ με εύστοχο τρίποντο πέτυχε τους πρώτους πόντους των φιλοξενουμένων στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας παράλληλα στους 6(52-46, 25′), ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης και πάλι με επιτυχημένη προσπάθεια από τα 6.75 μείωσε την διαφορά ακόμα περισσότερο(54-49, 25′). Ο Μαυροκεφαλίδης με εύστοχο δίποντο διαμόρφωσε το 56-49, όμως οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας το “κρεσέντο” τους από τη γραμμή του τριπόντου, μείωσαν σε 56-52, με τον Αθανασούλα στο 26′. Η… “βροχή” τριπόντων του τρίτου δεκαλέπτου συνεχίστηκε, με τον Κατσίβελλη να αναλαμβάνει δράση αυτή τη φορά, στέλνοντας την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα στο +9(63-54, 28′). Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τελικά την διαφορά μεταξύ τον δύο ομάδων στους 6 πόντους(65-59, 30′) και την αναμέτρηση να παραμένει ακόμα ανοιχτή σε κάθε πιθανό ενδεχόμενο.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο η ΑΕΚ φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα στα πρώτα λεπτά, με τον Καλαμπόκη να δίνει εκ νέου διαφορά 9 πόντων στην ομάδα του, ευστοχώντας σε προσπάθεια 3 πόντων(70-61, 32′). Η ομάδα του Κώστα Μέξα όμως δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί ακόμα και με ένα σερί 10-2 κατάφερε να επιστρέψει στο αγώνα, μειώνοντας στον πόντο(72-71, 35′). Γουόρεν και Μαυροκεφαλίδης έδωσαν και πάλι ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους(79-74, 38′), με τον Γουντς να μειώνει στους 3(79-76) στα δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Με τον χρόνο να τελειώνει και την αναμέτρηση να βρίσκεται στη… κόψη του ξυραφιού, ο Γιάννης Καλαμπόκης “συνδέθηκε” και πάλι με το αντίπαλο καλάθι, πετυχαίνοντας πολύ κρίσιμο τρίποντο που έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του(82-76, 39′). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν γρήγορη απάντηση στην δική τους επίθεση, με τον Μαυροκεφαλίδη να ευστοχεί στη συνέχεια σε προσπάθεια δύο πόντων, “κλειδώνοντας” τη νίκη για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα. Ο Μέιερ με εύστοχο δίποντο πέτυχε το τελευταίο καλάθι του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-43, 65-59, 84-78.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 8, Ντ. Σάκοτα 2, Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 16(1), 8 ριμπ., Κάρτερ 11(2), Κατσίβελης 8(1) , Καλαμπόκης 12(2), Μαυροειδής 4, Γουόρεν 4.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Αργυρόπουλος 3(1), Βεργίνης 15(4), Αθανασούλας 9(3), Πάμπλαντ, Τσουπ, Ντάνκαν 3, Κουζέλογλου 5(1), Μέιερ 20(4), Πέρι 8, Γουντς 15 (10 ριμπ.).