Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τάιρον Μπρέιζελτον που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ ενώ από 16 και 15 πόντους, σκόραραν αντίστοιχα ο Σμιθ και ο Γκότσερ. Από τους Ροδίτες, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Ντιγκς (18), Μπράουνινγκ (15), Γκιμπς (12), Άσκα (11).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και είχαν το προβάδισμα στο 3ο λεπτό με 7-3 χάρη σε καλάθι του Μπρέιζελτον. Ο Κολοσσός μετά από συνεχόμενα άστοχα σουτ, σκόραρε με τον Γκιμπς, ο οποίος με τρίποντο μείωσε στο πόντο για τους φιλοξενούμενους (9-8, 5′). Η ομάδα της Λήμνου όμως με δύο έμμεσα τρίποντα από τον Διαμαντάκο και τον Μπρέιζελτον, αύξησε εκ νέου το προβάδισμα της στο παιχνίδι με 15-8. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Γκιμπς με τον ίδιο τρόπο (16-11) αλλά στη συνέχεια ο Ήφαιστος κέρδισε τις μάχες κάτω από το καλάθι και κατάφερε να αυξήσει την υπέρ του διαφορά (23-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός βρήκε αρκετές λύσεις με τον εξαιρετικό Μπράουνινγκ ο οποίος σκόραρε 10 πόντους, ρίχνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους μέχρι 7ο λεπτό (34-29), αλλά ένα ξέσπασμα του Ήφαιστου στο τέλος του ημιχρόνου, διαμόρφωσε το 44-34. Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Ήφαιστος στο τρίτο δεκάλεπτο, ο οποίος μπήκε στο παρκέ στο δεύτερο μέρος αποφασισμένος για να καθαρίσει το παιχνίδι. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτερη στο παρκέ, καταφέρνοντας να αυξήσει την υπέρ της διαφορά μέχρι το 30ο λεπτό στους 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι που βρήκαν σκορ κατά κύριο λόγο από δύο μόλις παίκτες στο τρίτο δεκάλεπτο (Άσκα, Ντιγκς), έριξε τη διαφορά μετά από ώρα κάτω από τους 10 πόντους με δύο βολές του Μαυροειδή (68-59, 32′). Ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις από τον Μπρέιζελτον και τον Γουίγκινς, για να δώσει αέρα 15 πόντων ο Σμιθ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους (76-61, 36′). Συνεχόμενα λάθη και άστοχα από τους γηπεδούχους, έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι στο τέλος με τον ζεστό Ντιγκς (80-74), αλλά ο Αμερικανός δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ 3 πόντων στο τέλος και ο Ήφαιστος πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-34, 66-52, 82-76.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 4, Γκότσερ 15, Εβανς 4, Γουίγκινς 8, Μπρέιζελτον 20, Μούρτος 3, Σταμάτης, Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος, Γόντικας 1, Σμιθ 16, Φρειμάνις 6.

Κολοσσός (Βετούλας): Μαυροειδής 9, Γεωργαλλής 4, Δημάκος, Ντιγκς 18, Ντούρεν 5, Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος, Ασκα 11, Κέμπτον 2, Μπράουνινγκ 15, Γκιμπς 12.