Σε μία αναμέτρηση που έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγο τιμωρίας, ο Ολυμπιακός τα βρήκε “σκούρα” κόντρα στο “μαχητικό” Πανιώνιο, όμως πήρε τη νίκη με 73-79. Ο Βασίλης Σπανούλης έγραψε ιστορία, καθώς έγινε  πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στη Stoiximan.gr Basket League, ξεπερνώντας τον Νίκο Χατζή. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να στέκεται πολύ καλά στο μας. Οι “Πειραιώτες” πήραν μια διαφορά 14 πόντων (42-56) στη τρίτη περίοδο, όμως οι “κυανέρυρθοι” επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο , όμως εκεί μίλησε η εμπειρία, το βάθος στο ρόστερ, αλλά και η ποιότητα των “ερυθρολεύκων”, για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Για τον Ολυμπιακό που ανέβηκε στο 19-4, ο Παπαπέτρου έκανε πολύ καλή εμφάνιση με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ double double έκανε ο Τζαμέλ ΜακΛιν με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Γεμάτο παιχνίδι  από τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Καθοριστικός ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 12 πόντους.

Για τον Πανιώνιο που έπεσε στο 7-16 και συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή του στη κατηγορία, οι Κάμινγκς και Κράβιτς έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι με 22 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να μαζεύει 8 ριμπάουντ και τον δεύτερο 13.

Το φιλμ:

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και με καλάθι του Μπρέιζελντον πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων (6-1). Ο Ολυμπιακός απάντησε και με 4 σερί πόντους του Μιλουτίνοφ μείωσε στο πόντο (8-7 5’). Από κει και πέρα ο ρυθμός ήταν χαμηλός, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ καλή άμυνα και τους «κυανέρυθρους» να αντέχουν στη πίεση των «ερυθρολεύκων», κλείνοντας τη πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κάμινγκς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στους 6 (19-13) για τους γηπεδούχους. Οι «Πειραιώτες» συνέχιζαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ μέχρι το 17’, όπου εκεί ο Σπανούλης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (26-27). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αύξησε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με +7 (32-39), χάρη σε τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παπανικολάου με 4 συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-43). Ο Ολυμπιακός κρατούσε ψηλά τη διαφορά, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να απειλήσει. Στα 2:33 ο Βασίλης Σπανούλης έγραψε ιστορία, καθώς με 2/2 εύστοχες βολές έγινε πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην Α1’ ,ξεπερνώντας το Νίκο Χατζή. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν άφησε τους “Πειραιώτες” να ξεφύγουν, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 50-58.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος με μπροστάρη τον Μπρέιζελτον μείωσε στους 5 (54-59) και στη συνέχεια στους 4 (56-60). Το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν σταμάτησε εκεί και ο Μπρέιζελτον μείωσε ακόμη περισσότερο (61-62 34’), δείχνοντας πως το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψύχραιμος και κρατούσε το προβάδισμα και ο Μάντζαρης με 2 καθοριστικά τρίποντα έκανε το 68-75 στα 1:27 και εξασφάλισε τη νίκη στους «ερυθρολεύκους». Το τελικό σκορ ήταν το 73-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 32-39, 50-58, 73-79

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 10 (1), Κράβιτς 22, Νταλό 3, Κουκουμένσα, Σακελλαρίου, Δίπλαρος 5 (1), Καμπερίδης, Σαρικόπουλος 7, Ραλλάτος, Κάμινγκς 22 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 13, Μιλουτίνοφ 6, Σπανούλης 13 (2) Παπανικολάου 8, Ρόμπερτς 3, Μπράουν 3 (1), Παπαπέτρου 16 (5), Μάντζαρης 12 (3), Μπόγρης 5.