Ο Ολυμπιακός παρότι στην αρχή δυσκολεύτηκε, πήρε την νίκη στο Λαύριο με 71-55. Οι γηεδούχοι έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας, όμως από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά, ο Ολυμπιακός παίζοντας καλύτερη άμυνα, πήρε την νίκη, που τον διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Basket League.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Παπανικολάου με 12, Όντομ με 12 και Μάντζαρης με 8 πόντους και 10 ασσίστ. Για το Λαύριο ο Μπάρλος είχε 11 και οι Κέσελ και Κρουμπάλι από 10, με τον τελευταίο να μας χαρίζει την φάση της… χρονιάς με ένα κάρφωμα στο δεύτερο δεκάλεπτο πάνω από τον Γιώργο Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός ξεκινησε το παιχνίδι με σερί 7-0, όμως στη συνέχεια τα λάθη του κόστισαν, καθώς το Λαύριο με ένα επιμέρους 11-4 πήρε το προβάδισμα (14-11 8’). Η αντίδραση των παικτών του Ολυμπιακού ήταν άμμεση, όμως το Λαύριο ήταν και πάλι εκεί, κάνοντας το σκορ του δεκαλέπτου 17-17.

Με της αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ το Λαύριο με 21-17 και παρά την αντίδραση που είχε ο Ολυμπιακός, οι παίκτες του κόουτς Σερέλη πήγαν στα αποδυτήρια, προηγουμενοι με 35-32.

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου το Λαύριο ειχε το προβάδισμα, μέχρι ο Όντουμ να σκοράρει για τρεις και να κάνει το 41-44. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός παίζοντας καλή άμυνα συνέχισε να έχει τα «ηνία» με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-58, χάρη σε μπάζερ μπίτερ του Παπανικολάου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 10 και κρατώντας τους σε αυτά τα επίπεδα, πήραν την νίκη με 71-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 71-55.
Λαύριο: (Σερέλης) Κρουμπάλι 10 (10 ρ.) Τριρος 2, Κέσελ 10 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Νικολακόπουλος, Νίξον 7 (1), Περράκης 9 (1), Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 11 (1), Καπώνης, Μπέμπης.
Ολυμπιακός: (Σφαιρόπουλος) Τζόνσον-Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (1), Στρόμπερι 6 (1), Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8 (2 τρίποντα, 10 ασσίστ), Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2)