Ο Παναθηναϊκός ήταν επιβλητικός στο «Nick Galis Hall» και έχοντας ως μεγάλο του ”όπλο” την ευστοχία από τα 6.75μ, επικράτησε με 70-88 του Άρη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (8-9). Οι γηπεδούχοι χτυπούσαν με τον Μπένσον (6π.) ενώ οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ σκόραραν τρεις φορές από την περιφέρεια. Ο Νικ Καλάθης και Κρις Σίνγκλετον σκόραραν από τους πράσινους με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 17-21. Στα πρώτα δέκα λεπτά ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα έχοντας 11 πόντους και 2 ασίστ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, «φλέρταραν» με διψήφιες διαφορές. Ο Ίαν Βουγιούκας έφτασε τους 7 πόντους και έκανε το 23-32, αλλά ο Άρης απάντησε γρήγορα και έκανε το 27-32. Με τέσσερα λεπτά για το ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Καλάθη που είχε περάσει στο παρκέ έκανε το 27-41, ενώ ο Σίνγκλετον και ο Ρίβερς εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους με την λήξη του ημιχρόνου (32-48).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, μπήκαν πιο δυνατά και εκμεταλλεύτηκαν την ελαφρώς χαλαρότητα των «πρασίνων»,  μειώνοντας με τους Αθηναίου, Μπένσον στους 10 πόντους (42-52). Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους που με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα από Ρίβερς (2), Καλάθη και Ντένμον, ανέβασαν εκ νέου την διαφορά (49-64). Η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα (52-68 στο 34′ και 55-76 στο 36′), με τον Όγκαστ να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία του Τσάβι Πασκουάλ και να σημειώνει 8 γρήγορους πόντους μέχρι και το τελικό 70-88. Μια νίκη που κρατά μόνο πρώτο και αήττητο τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα μετά από 8 αγωνιστικές.

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, με τον Έλληνα γκαρντ να πραγματοποιεί ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση με 18 πόντους και 8 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κιθ Μπένσον, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 18πόντους και 9 ριμπάουντ. Πολύ καλός επίσης ήταν και ο Μποχωρίδης στο πρώτο του παιχνίδι απέναντι στην παλιά του ομάδα, έχοντας 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 32-48, 49-64, 70-88.

Άρης (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 11 (1), Μούρτος, Αθηναίου 12 (1), Βασιλόπουλος 7, Μπένσον 18, Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 2, Χρηστίδης 4, Ουίβερ 2, Μπελ 11 (3).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (3), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 18 (3), Σίνγκλετον 9 (3), Παππάς 6, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 7, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 5 (1).