Εύκολο απόγευμα είχε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, απέναντι στα μαχητικά Τρίκαλα για την 22η αγωνιστική της Basket League τα οποία και νίκησε με 79-61.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους “ερυθρόλευκους” να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να θέλουν να πάρουν μια μεγάλη διαφορά για να έχουν ένα πιο άνετο απόγευμα. Παρόλα αυτά οι θεσσαλοί δεν το επέτρεψαν αυτό και κράτησαν την επαφή τους με το παιχνίδι. Σκορ δεκαλέπτου 19-11, με τον Πρίντεζη να έχει πετύχει 8π. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες μπήκαν με το ίδιο σκεπτικό και σε συνδυασμό με την ήττα-σοκ από τη Γαλατά, την Παρασκευή, για την Ευρωλίγκα, ήθελαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις απέναντι και στους οπαδούς τους. Παρόλα αυτά η διαφορά μέχρι το 13′ συνέχισε να είναι στους 8 πόντους. Το παιχνίδι, όπως πήγαινε, έμοιαζε για τον Ολυμπιακό να έχει βρει τον “μπελά” του, καθώς ανέβαζε τη διαφορά στους 10, αλλά άμεσα οι Τρικαλινοί τη μάζευαν στους 6 και κρατούσαν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Σκορ ημιχρόνου 37-30.

Σοβαρός στο β’ μέρος

Εκοψε τα λάθη στην 3η περίοδο και άρχισε το τρέξιμο, γνωστό στυλ παιχνιδιού του Ολυμπιακού, για να του δώσει μια μεγαλύτερη διαφορά ασφαλείας με 17 πόντους. Ετρεξε ένα σερί 20-9, το οποίο ήταν αδύνατον να κόψουν τα Τρίκαλα, ώστα να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Τελικό σκορ δεκαλέπτου 22-11, το οποίο έδωσε προβάδισμα νίκης με 59-41.
Στην 4η και τελευταία περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν συντήρηση δυνάμεων, εν όψει της διπλής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας που έρχεται. Προς το τέλος του δεκαλέπτου δε, έκαναν και επίδειξη δύναμης με πρωτεργάτη τον Αγραβάνη, όπου και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 25 πόντους! Τελικό σκορ δεκαλέπτου ισόπαλο 20-20 και τελικό του αγώνα 79-61.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Δημήτρης Αγραβάνης, οποίος πέτυχε double double με 14π. (4/5 διπ., 2/5 τριπ., 0/1 τριπ., 12 ρ.), ενώ για τους ηττημένους ο 1ος σκόρερ του πρωταθλήματρος Κέλσεϊ Μπάρλοου ήταν ο καλύτερος της ομάδας του με 12π. (4/8 διπ., 0/4 τριπ., 4/5 βολ., 5 ρ., 3 κλ., 4 ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 18-19, 22-11, 20-20

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3(1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 10(1), Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης 11(1), Μπιρτς 2, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Γουότερς 6, Αγραβάνης 14(2), Αθηναίου 6.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Εζιούκου 2, Μπάρλοου 12, Βαρυτιμιάδης 4, Τσαγκαράκης 8(2), Μανωλόπουλος 11(1), Λίποβι 13(1), Μπιρούτα, Καραθανάσης, Πουλιανίτης 5(1), Καλλές 3, Χάουτον 1.