Μία πολύ εύκολη νίκη με εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η ΑΕΚ στην έδρα της Κύμης διαλύοντας την με 55-81 κάνοντας το 3/3 στο φετινό Πρωτάθλημα με αποτέλεσμα να είναι στην κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί από την αρχή και όλα είχαν τελειώσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 29-6. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντίξον με 18 πόντους και Βασιλειάδης με 11 ενώ από την πλευρά των γηπεδουχων ξεχώρισε ο Τουντζιαράκης με 7 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να εμφανίζεται πολύ συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση και αυτό είχε αποτέλεσμα να προηγείται με 0-9 στο 3′ και με 3-14 στο 6′ με πολλά τρίποντα (3). Μάλιστα στο 7′ η διαφορά ξέφυγε στο +18 για τους παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς (3-21), με τους γηπεδούχους να μην έχουν μπει καθόλου καλά στο ματς. 1 λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (6-27) με τρίποντο του Ντίξον. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ στο +23 (6-29) και ουσιαστικά το ματς να έχει κριθεί πριν καν ξεκινήσει. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 1-6 των «κιτρινόμαυρων» και το σκορ να γίνεται 7-35 και όπως όλοι καταλαβαίνουν το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η ΑΕΚ πάντως δεν κατέβασε το ρυθμό και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από το +30 (7-38) 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και δεν χαλάρωναν ούτε δευτερόλεπτο με αποτέλεσμα η Κύμη να πετύχει το πρώτο της καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο στο 17ο λεπτό του αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 14-46 και την ΑΕΚ να συνεχίζει το «πάρτι» της.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι παίκτες του κόουτς Μπρατσιάκου «έτρεξαν» ένα μικρό σερί 5-0 και μέιωσαν σε 19-46, αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα το σκορ στο +30 (20-51 στο 24). Η Κύμη με 2/2 βολές του Αλ Αμίν κατέβασε μετά από πολύ ώρα κάτω από τους 30 (24-53), αλλά η ΑΕΚ απάντησε και έστειλε τη διαφορά στο +36 (24-60). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 31-65 και πλέον τους πάντες να περιμένουν τη λήξη του ματς και τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη διαφορά του σκορ να είναι το μόνο ζητούμενο. Η Κύμη πάλευε να την κατεβάσει κάτω από τους 30 (41-70 στο 33′) και την ΑΕΚ να έχει χαλαρώσει ειδικά στην επίθεση. Οι παίκτες των δύο ομάδων περίμεναν το τέλος, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να προσπαθούν να μειώσουν (48-81 στο 38′). Το ματς έληξε με την ΑΕΚ να παίρνει μία εύκολη νίκη με 55-81 κάνοντας  μία εντυπωσιακή εμφάνιση και να παραμένει μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή του Πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14,46, 31-65, 55-81

Κύμη(Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 7, Τσούπκοβιτς 9, Σταμάτης 6, Πάλμπλαντ,Ελ-Αμίν 9, Σχίζας 9, Σινγκούνας 2, Κατρανάς, Τζόνος 2, Κωνσταντακόπουλος, Μόργκαν 11

ΑΕΚ(Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Βασιλειάδης 11, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 9, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 5, Ντίξον 18, Φάλκερ 4, Ιβάνοβιτς 9, Σκουλίδας