Ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε αρκετό χρόνο στον Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντίνο Μήτογλου ενώ αρκετή συμμετοχή είχε και ο νεαρός Γιώργος Καλαϊτζάκης. Με σαφές πλάνο να δώσει ευκαιρία σε αρκετούς αλλά και να ξεκουράσει βασικούς παίκτες έπαιξε ο προπονητής των «πρασίνων». Όλοι εκμεταλλεύτηκαν αυτήν την ευκαιρία, με τους δύο φόργουορντ να ξεχωρίζουν έχοντας 25 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζον Φιλντς που πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση με 32 πόντους και 13 ριμπάουντ αλλά δεν ήταν αρκετός για τους γηπεδούχους καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και ”καθάρισε” το ματς.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 20-0, σε αντίθεση με τα Τρίκαλα που έπεσαν στο 3-17 και δύσκολα θα γλυτώσουν τον υποβιβασμό.

Εξαιρετικά ξεκίνησαν στην αναμέτρηση οι ”πράσινοι” καθώς πολύ γρήγορα ευστοχώντας δύο φορές από την περιφέρεια, βρέθηκαν μπροστά με (3-11) στο 6ο λεπτό. Τα Τρίκαλα ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι και εκμεταλλεύοντας την προσωρινή χαλαρότητα των φιλοξενούμενων έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -5 (15-20). Η ομάδα του Τακιανού ανέβασε στροφές στην επίθεση και μείωσε στους 3 πόντους (21-24, 12′). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο με τους Καλαϊτζάκης, Γκάμπριελ έτρεξε σερί 3-14 σε διάστημα 4 λεπτών, εκτοξεύοντας την διαφορά πάνω από τους 10 (24-38). Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις με τους Φιλντς, Μόρις και Τάλτον μέχρι το ημίχρονο καλύπτοντας λίγο την διαφορά (33-41).

Ο Σίνγκλετον ξεκίνησε ”ζεστός” στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έλεγχουν τον ρυθμό την περισσότερη ώρα. Η είσοδος του Βουγιούκα στο παιχνίδι έδωσε άλλη δύναμη κάτω από την ρακέτα, που με αρκετά επιθετικά ριμπάουντ αύξησε την διαφορά (40-56). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο βοήθησε αρκετά σε άμυνα και επίθεση, με την διαφορά να φτάνει τους 17 πόντους (49-66, 30′). Οι βάσεις είχαν μπει για μια άνετη νίκη. Ο Αντετοκούνμπο και ο Μήτογλου πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Ο Φιλντς από την μεριά του έκανε ότι μπορούσε αλλά δεν ήταν αρκετό με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν βαριά ήττα με 30 πόντους στο τέλος (66-96)

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-41, 49-66, 66-96.

Τρίκαλα (Τακιανός): Λούντζης 4, Τάλτον 10, Καλογιαννίδης, Μόρις 14, Φιλντς 32, Γιανναράς 4, Καραγιώργος 2.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παππάς 10 (2), Λεκαβίτσιους 9 (2), Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο 25 (2), Σίνγκλετον 9 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7, Μήτογλου 20 (1).