Ύστερα από περίπου 3 μήνες, ο Κολοσσός Ρόδου επέστρεψε στις νίκες, περνώντας εύκολα από τα Τρίκαλα με σκορ 59-86. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη θα υποδεχτεί τον Άρη (13/05, 17:00) τη τελευταία αγωνιστική και ο νικητής θα μπει στα πλέι-οφ.

Για τους “νησιώτες” ο Κιθ Ράιτ σημείωσε 13 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, με τους Μπράντον Γιανγκ (12π.) και Ραμόν Χάρις (11π. 9ρ.) να τον ακολουθούν. Για τους ηττημένους, που αποχαιρετούν τη μεγάλη κατηγορία, ο Ίρβιν Μόρις ξεχώρισε με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την αρχή του αγώνα ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα (6-13 5′) και πήρε τα ηνία, ενώ στο 8 η διαφορά πήγε και στους 10 (12-22), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-22. Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη, όπου πήρε διαφορά 20 πόντων (21-41 15′). Τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 31-49.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 (35-60 26′). Τα Τρίκαλα μείωσαν προσωρινά στους 18 (42-64), με το τρίτο δεκάλεπτοι να κλείνει στο 43-67. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και όλα είχαν κριθεί και ο Κολοσσός Ρόδου πήρε τη νίκη με  59-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 31-49, 43-67, 59-86

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 6, Σλαφτσάκης 9 (2), Καραγιώργος, Τέγιτς, Μόρις 24 (2), Γιανναράς 3, Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης 10, Τάταρης 7 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (2), Σχίζας 4, Μπρέι, Ράιτ 13, Γιανγκ 12 (2), Ουέαρ 8 (2), Γεωργαλλής 7 (1), Μπίλης 9 (2), Αγγελάκος 6 (2), Σταμάτης 5 (1), Παπαδάκης 5 (1), Τσαλμπούρης 6