Στο άδειο λόγο τιμωρίας Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός έπαιξε ωραίο μπάσκετ και επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 96-77, επιστρέφοντας με το καλύτερο τρόπο στις εγχώριες διοργανώσεις.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι «Πειραιώτες» είχαν τα ηνία του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να έχει λίγα καλά διαστήματα. Δύο φορές ο Δικέφαλος του Βορρά πλησίασε τον Ολυμπιακό (22-20 9’) και (53-47 26’), ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και έφτασε άνετα στη νίκη.

Για τον Ολυμπιακό (20-4) που αγωνίστηκε χωρίς τους Αγραβάνη, Πρίντεζη, Τιλί και Μιλουτίνοφ, Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τους Κώστα Παπανικολάου και Μπράιαν Ρόμπερτς να τον ακολουθούν με 13 πόντους έκαστος.

Για τον ΠΑΟΚ (15-9 )που γνώρισε την ήττα μετά από σερί 7 νικών, ο Ουσμάν Κρουμπάλι έκανε double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Γκος να προσθέτει 12 πόντους και 5 ασίστ.

Το φιλμ:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά και προηγήθηκε αρχικά με 6-0, ενώ στη συνέχεια ο Ουίλτζερ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (11-1 3’). Οι «Πειραιώτες» ήταν εκπληκτικοί σε άμυνα και επίθεση και κρατούσαν το προβάδισμα στους σε υψηλά επίπεδα (22-9). Εκεί όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με μπροστάρη τον Γκος, έχτισε ένα σερί 11-0 και μείωσε στους 2 (22-20). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-20.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έσφιξε» και πάλι την άμυνα του, με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά σε διψήφια επίπεδα (37-27 13’). Λίγο αργότερα ο Παπανικολάου με τρίποντο + φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 18 (45-27). Ο ΠΑΟΚ είχε «μπλοκάρει» στην άμυνα του Ολυμπιακού και το ημίχρονο έληξε στο 53-37.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και μέσα από την άμυνα, όπου κράτησαν τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ στα 4 πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου μείωσαν στους 6 (53-47). Παρόλα αυτά, οι «Πειραιώτες» πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι και με σερί 7-0, οι Ουίλτζερ και ΜακΛιν έφεραν το προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» στους 13 (60-47). Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +18 (73-55).

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να κρατά τη διαφορά και δεν απειλήθηκε ξανά από τον ΠΑΟΚ, με το προβάδισμα των γηπεδούχων  να ξεπερνά τους 20 πόντους και τα τελευταία λεπτά του αγώνα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο κόουτς του Ολυμπιακού έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Νίκο Αρσενόπουλο και Βασίλη Τολιόπουλο. Το τελικό σκορ  ήταν το 96-77 και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 20 νίκες σε 24 αγώνες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Σπανούλης 8 (1), Παπανικολάου 12 (2), Ρόμπερτς 13 (1), Ουΐλτζερ 10 (1), Μπράουν , Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 21 (3), Στρέλνιεκς 13 (3), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4 .

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου):  Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γκος 13 (3) , Χρυσικόπουλος 8 (2), Κρουμπάλι 13, Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 4, Τζόουνς 9 (1).