Οι ‘’Πειραιώτες’’ έκαναν πάρτι από τα 6,75, σημειώνοντας 16/28 τρίποντα και νίκησαν εύκολα το Λαύριο με 91-62, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής. Έτσι, ο Ολυμπιακός με τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 7-2, ενώ το Λαύριο έπεσε στο 6-3.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι με διάθεση να παίξει σκληρή άμυνα. Εκτός από το αμυντικό κομμάτι, οι ‘’ερυθρόλευκοι’’ ήταν αποτελεσματικοί και στην επίθεση και έχτισαν νωρίς τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα(17-5), με τη πρώτη περίοδο να κλείνει με 19-7 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο ανέβηκε και μείωσε αμέσως τη διαφορά στο -5(22-17). Ο Στρέλνιεκς, έδωσε λύσεις για τν ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ (29-25). Εν τέλει, τα τρίποντα των Παπαπέτρου-Πρίντεζη έδωσαν ένα προβάδισμα 9 πόντων στους γηπεδούχους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-26 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πρίντεζης και ΜακΛιν πρωταγωνιστούσαν για τον Ολυμπιακό και η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα(48-37). Ο Μέιερ κρατούσε το Λαύριο στο παιχνίδι με τρίποντα, όμως ο Παπανικολάου πήγε τη διαφορά στους 17 πόντους για τους ‘’Πειραιώτες’’(60-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τελευταίο μέρος του αγώνα, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός κέρδισε με 91-62 το Λαύριο.

Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Ιωάννης Παπαέτρου με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ για το Λαύριο ο Μέιερ ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.

Πλέον, ”οι ερυθρόλευκοι”στρέφουν τη προσοχή τους στον επερχόμενο αγώνα με τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Φάληρο.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 35-26, 60-43, 91-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 5 , Πρίντεζης 10 (2), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2 , Τόμπσον 11 (1), ΜακΛίν 11, Τολιόπουλος 6 (2), Παπαπέτρου 14 (4), Στρέλνιεκς 8 (2), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 8 (2), Ουίλτζερ 4 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης, Μέιερ 21 (4), Γκρέι 3 (1), Ουίγκινς 10 , Παπαδημητρίου, Τζόνσον 4, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 7, Νίξον 2, Περράκης, Λαμπ 11 (1).