10/12/2011 (17:46)

Το αήττητο της έδρας του Ηλυσιακού έσπασε από τον Κολοσσό, ο οποίος πέρασε με 76-70 από τα Ιλίσια, συνεχίζοντας τις σταθερά καλές του εμφανίσεις. Οι Ροδίτες είχαν το μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο του παιχνιδιού και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, έφυγαν με το ροζ φύλλο.
Από 18 πόντους πέτυχαν Αποστολίδης και Χολ για τους γηπεδούχουν, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Μπόικιν έκανε σπουδαίο παιχνίδι έχοντας 16 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Από την αρχή του αγώνα, ο Κολοσσός έδειξε αποφασισμένος να σπάσει το αήττητο της έδρας του Ηλυσιακού. Η ομάδα της Ρόδου πέρασε μπροστά με 9-7 στο πέμπτο λεπτό και ελέγχοντας απόλυτα τον τομέα των ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Μπόικιν, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-15), παρουσιάζοντας καλή άμυντική λειτουργία και εύστοχες επιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο ρυθμός δεν τους ευνοούσε. Ο Κολοσσός πάτησε γκάζι και έφτασε την υπέρ του διαφορά στους 14 πόντους (32-18), με τρίποντο του Χαρίση, πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα. Χολ και Αποστολίδης κατάφεραν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά για την ομάδα τους (32-24), όμως οι Χάτεν και Μπόικιν ήταν ασταμάτητοι και το ημίχρονο βρήκε τον Κολοσσό να προηγείται με 43-32.

Η επανάληψη βρήκε τους παίκτες του Ηλυσιακού να παρουσιάζονται μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Με τους Χολ και Αποστολίδη να ηγούνται της αντεπίθεσης, οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους και βελτιωμένοι άμυνα έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από τους Ροδίτες (48-46) στο 26′, ενώ το τρίποντο του Τόντις δύο λεπτά αργότερα, μείωσε στον πόντο για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη (53-52). Οι Ιλισιώτες κατάφεραν να περάσουν και μπροστά με το καλάθι του Νάνα (54-53), όμως οι βολές του Καλαϊτζή κράτησαν μπροστά τον Κολοσσό στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-54).

Η διαφορά του ενός καλαθιού διευρύνθηκε σταδιακά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με αιχμή τον Χόπσον κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας (73-64) και με τρίποντο του ίδιου παίκτη ένα λεπτό αργότερα (76-66) ουσιαστικά κλείδωσαν το ματς.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Κορομηλάς – Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-43, 54-56, 70-76.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Τόντιτς 8 (1), Νάνα 3, Χατζής 2, Αποστολίδης 18 (2), Τόμπσον 5 (1), Χολ 18, Κασελάκης 14, Γαλιώτος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 6 (2), Χάτεν 14 (1), Καλαϊτζής 3, Πάνος 5, Μπόικιν 16 (2), Χαρίσης 3 (1), Τσάμης 9 (1), Χόπσον 18 (2), Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος.