Μία μεγάλη νίκη χάρη στην άμυνα της πέτυχε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ με 81-61 απέναντι στον Άρη στο ένα από τα δύο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και ειδικά με την εξαιρετική τους άμυνα στο δεύτερο μέρος πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι «κιτρινόμαυροι» πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την 3η θέση με ρεκόρ 10-3, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που ήταν κακή απόψε είδε το ρεκόρ της να πέφτει στο 8-5.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντίξον με 19 πόντους, ο Ούκιτς με 16 πόντους και 5 ασίστ και ο Ελονού με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τον Άρη ξεώρισε ο Κάμινγκς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Πολύ κακό ήταν το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα με τον Άρη να προηγείται με 3-2 έπειτα από τρίποντο του Τζένκινς και 2/2 βολές του Ουίλιαμς. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές και αγχωμένες και αυτό φαινόταν στις κινήσεις του. Το ματς βρήκε λίγο ρυθμό με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με 8-7 στο 5′ με τον Ντίξον να σκοράρει 4 γρήγορους πόντους. 3 λεπτά περίπου πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 6 πόντους (14-8) έπειτα από καλάθι του Ελονού. Ο Άρης με ένα 5-0 σερί μείωσε σε 14-13 στο 8′, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 23-20 με τον Ελονού στους 5 πόντους και τον Κάμινγκς από τον Άρη στους 6.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπήκαν εξαιρετικά στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 7-2 στα πρώτα 3 λεπτά πέρασαν μπροστά στο σκορ με 27-25. Στην συνέχεια το προβάδισμα συνεχώς άλλαζε χέρια με τους γηπεδούχους στο 15′ να είναι πίσω στο σκορ με 30-29 και την άμυνα τους να μην είναι η επιθυμητή. Το παιχνίδι ήταν και πάλι νευρικό και κακό με τον ρυθμό να έχει πέσει και αυτό φαινόταν στις κινήσεις των παικτών και στον τρόπο παιχνιδιού. Η ΑΕΚ ξέσπασε και με ένα 7-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Ντίξον-Ούκιτς πέρασε μπροστά με 36-30 3 περίπου λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. H διαφορά στο 19′ έφτασε για πρώτη φορά στο +9 (44-35), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-36 και την ΑΕΚ μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό στο πρώτο τρίλεπτο με την ΑΕΚ να διατηρεί το +10 (49-39) και τις δύο ομάδες να μην είναι συγκεντρωμένες. Ο Άρης όμως προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 49-41 με καλάθι του Τζένκινς, όμως οι γηπεδούχοι με τρίποντο του πολύ καλού Ούκιτς και καλάθι του Μαυροειδή έστειλαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της στο +13 (54-41 στο 26′). Η διαφορά παρέμενε στο +13 (59-46 στο 28′) με τον Άρη να είναι κακός επιθετικά, παρότι είχε «σφίξει» η άμυνα του. Τελικά η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς μπροστά με 63-48

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να προσπαθεί να κάνει την τελευταία του προσπάθεια να αντεπιτεθεί και να ανατρέψει το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 65-53 7 λεπτά πριν το φινάλε και πίεσαν σε όλο το γήπεδο ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίποντο του Σάκοτα που έκανε το 72-55 και έστειλε την διαφορά στο +17 5 λεπτά πριν το τέλος. Με σουτ τριών πόντων του Κάμινγκς ο Άρης μείωσε σε 74-61, όμως οι γηπεδούχοι σκόραραν και πάλι κάνοντας το 76-61 (στο 37′) «σκοτώνοντας» κάθε ελπίδα των «κιτρίνων». Τελικό σκορ 81-61 με την ΑΕΚ να παίρνει μία σπουδαία νίκη και να «αγκαλιάζει» την 3η θέση στην κανονική περίοδο της Stoiximan.gr Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-36, 63-48, 81-61

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16(4), Μιλόσεβιτς 6, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 2, Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 7(1), Βασιλειάδης 8(1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 19(2), Ιβάνοβιτς 6, Τσαλμπούρης, Ελονού 13

Άρης (Πρίφτης): Τζένκινς6(1) , Κάμινγκς 14(2), Γιάνκοβιτς 8(2), Καββαδάς 7, Ντραγκίσεβιτς 11(1), Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Ζάρας 7(2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 8