Η ΑΕΚ πήρε μία πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη από την εξαιρετική Κύμη με 71-65 και συνέχισε με νίκες στην Stoiximan.gr Basket League. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, απλά στα τελευταία 5 λεπτά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν λόγω της καλής άμυνας της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς. Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» έχουν ρεκόρ 13-3 και είναι μόνοι τρίτοι, ενώ η Κύμη έχει ρεκόρ 5-11 και παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σάκοτα με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ντίξον με 13 πόντους (1/8τριπ.) και 3 ασίστ. Από την Κύμη ξεχώρισε ο Σταμάτης με 18 πόντους και ο πρώην «κιτρινόμαυρος» Όρτον με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Στην αρχή του αγώνα η Κύμη έπαιζε εξαιρετική άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-5 (στο 3′) σε ένα κακό ματς με πολλά λάθη μέχρι στιγμής. Οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου έπεφταν σαν «καμικάζι» στο παρκέ και δεν άφηναν την ΑΕΚ να πάρει ανάσα στην επίθεση και παρότι η δική τους επίθεση ήταν μέτρια, αύξησαν το προβάδισμα του με 10-5 (double score,στο 5′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν σεμιναριακή άμυνα και χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και το καλό transition προηγήθηκαν με +10 (15-5 στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 19-12 έπειτα από ένα σερί 7-4 της ΑΕΚ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να δίνουν βάση στην άμυνα, αλλά αυτό βόλεψε την Κύμη η οποία κρατούσε εύκολα ένα προβάδισμα της τάξης των 5 πόντων (23-18 στο 13′) με την ΑΕΚ πάντως να σκοράρει πλέον πιο εύκολα. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Βασιλειάδη μείωσαν μετά από ώρα στο καλάθι (27-25) περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ παράλληλα έπαιζαν πολύ καλή άμυνα. Μπορεί η ΑΕΚ να κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 29-28 (στο 17′), όμως ο Σταμάτης απάντησε αμέσως με τρίποντο και έβαλε την Κύμη μπροστά με 31-29 (στο 18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 35-35 και την Κύμη να είναι εντυπωσιακή.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα οι άμυνες τον δύο ομάδων συνέχιζαν να είναι καλές, με την Κύμη να διατηρεί έστω και το ελάχιστο προβάδισμα (40-39 στο 23′) και να δυσκολεύει πολύ την ΑΕΚ παρότι και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με απουσίες. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με καλάθι του Βασιλειάδη (42-40 στο 25′), όμως δεν μπορούσαν να ανοίξουν την διαφορά. 2 λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα (46-45) σε ένα πολύ σκληρό ντέρμπι που δεν το περιμενέ κανείς. Ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 49-48 υπέρ της Κύμης.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων (53-49 στο 32′) με καλάθι του Ούκιτς και έδειχνε πιο σταθερή στις επιλογές της μέσα στο παρκέ.  6 λεπτά πριν το τέλος οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν την διαφορά στα επίπεδα των 5 πόντων (58-53) και κρατούσαν στα χέρια τους την νίκη παρότι ο αγώνας είχε ώρα ακόμα. Στο τελευταίο τετράλεπτο η ΑΕΚ μπήκε με +6 (64-58) με την Κύμη πλέον να δυσκολεύεται πολύ να σκοράρει και το παιχνίδι να φαίνεται ότι καταλήγει σε «κιτρινόμαυρα» χέρια. 2 λεπτά περίπου πριν το τέλος το 66-61 έκανε φαβορί την ΑΕΚ για την νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απόλυτα ανταγωνιστικοί. Στο τελευταίο λεπτό η Κύμη έχασε την ευκαιρία να ισοφαρήσει σε 68-68 και στην επόμενη φάση ένα τυχερό τρίποντο του ΜακΓκράθ (71-65) έδωσε ουσιαστικά την νίκη στην ΑΕΚ. Τελικό σκορ 71-65 με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία πολύ δύσκολη νίκη και την Κύμη να κλέβει τις εντυπώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-35, 48-49, 71-65

ΑΕΚ(Ζντοβτς): Ούκιτς 8, Ελονού 7, Βασιλειάδης 11(1), Λαρεντζάκης 6(1), Ουίλιαμς 3(1), ΜακΓκράθ 3(1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 13(1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 20

Κύμη(Μπρατσιάκος): Σχίζας 11(1), Τσούπκοβιτς 5(1), Σταμάτης 18(1), Πάλμπλαντ 1, Όρτον 15, Τουντζιαράκης, Σιγκούνας 8(2), Κατράνας, Τζόλος, Κουκουλάς 7, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόβ